Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pallati në Ballçik na njeh nga afër me zanatet bullgare

Pallati në Ballçik
Foto: Wikipedia

Ekspozita "Folklori bullgar i ruajtur në zanate, i koduar në qëndisje" tregon vepra unike të mjeshtërve bullgarë. Ekspozita është rregulluar në Pallatin e njohur në qytetin tonë bregdetar Ballçik pranë Detit të Zi dhe do të mund të shihet deri më 18 korrik. Në studiot e hapura për vizitorët, banorët dhe mysafirët e qytetit mund të prekin magjinë e zanateve të vjetra, të njihen me endjen, dekorimin filigran prej lëkure, të krijojnë bizhuteri të tyre të vogla prej qelqi, të provojnë teknikat e vjetra të punimit të plisit.

Simbolet e qëndisjes bullgare në kostumet e ndryshme popullore bullgare do t'ju tregojnë histori dhe legjenda nga folklori bullgar, njoftoi BNR Varna.

Më shumë nga rubrika

Bota laramane e artit bullgar të qëndisjes merr jetë në Samokov

Në mes të verës, Borovec pret mysafirët e tij me shtigje të shënuara mirë të cilët çojnë te sekretet e malit Rilla . Por në se doni të gërshetoni pushimet tuaja malore me turizmin kulturor ju rekomandojmë të vizitoni qytetin Samokov i cili shtrihet..

botuar më 21-07-29 9.27.PD

Heq dorë nga gjuha, por nuk heq dorë nga besimi – gagauzët në fshatin Bëllgarevo

Fshati Bëllgarevo është i njohur kryesisht si një destinacion turistik. Ndodhet në një nga këndet më të bukura në bregdetin tonë verior të Detit të Zi, pranë Rezervatit Natyror dhe Arkeologjik Kaliakra dhe Rezervatit Bollata, të përfshirë në..

botuar më 21-07-22 7.15.PD

Fshati i festivaleve Stoletovo - midis ditëve të javës dhe festave

Kthimi drejt fshatit asnjëherë nuk ka qenë kaq gjë e lehtë tek ne, si në kohën e krizës dhe të pandemisë, si ajo e tanishme. Njeriu kështu është i strukturuar, përveç komoditetit të teknologjive moderne, ai ka nevojë prej një qetësie dhe..

botuar më 21-06-26 8.55.PD