Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pushuesit në kompleksin bregdetar “Allbena” mund të marrin diell në plazh me libër në dorë

Foto: arkiv

Edhe nëse keni harruar të sillni një libër për pushimet tuaja në vendpushimin bregdetar “Allbena”, kjo nuk do të thotë që do të ngeleni pa lexuar këtë verë. Nga biblioteka e plazhit në këtë vendpushim në bregdetin tonë verior, turistët mund të zgjedhin një roman falas dhe të zhyten në të, përderisa pushojnë në plazhin pranë detit për të marrin diellin. Edhe këtë sezon, qindra libra në bullgarisht, anglisht, gjermanisht, rusisht dhe rumanisht janë në dispozicion për pushuesit. Çdo mysafir i vendpushimit mund të marrë për veten një kopje, mjafton që ai të dhurojë një libër tjetër. Titujt janë të zgjidhur me kujdes. Në raftet do të gjeni romane krimi, memoare, proza ​​për gra dhe libra për fëmijë, dhe këtë verë më të kërkuarat janë romanet e krimit dhe të dashurisë.

Biblioteka e plazhit në “Allbena” është jashtëzakonisht e popullarizuar në mesin e të huajve që ndajnë në mënyrë aktive iniciativën në rrjetet sociale. Shumë prej tyre dhurojnë librat e tyre, të cilët i kanë lexuar tashmë kur largohen nga kompleksi.

Përpilues: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Sezoni turistik vera 2021 – i suksesshëm, por i shkurtër

Sezoni veror në Bullgari në kushtet e pandemisë është relativisht i suksesshëm, evidentoi dikasteri turistik javën e kaluar. Gjatë muajve qershor, korrik dhe gusht shihet një rritje e turistëve me 70 për qind në krahasim me një vit më parë. Në..

botuar më 21-09-19 10.15.PD

“Fundjava në Plovdiv” do të mbahet pavarësisht kufizimeve pandemike

Edicioni i katërt i Festivalit “Fundjava në Plovdiv” bashkon përpjekjet e të punësuarve në degën turistike në zhvillimin e qytetit si një vend tërheqës për pushim dhe itinerare kulturore. Nga 17 deri më 19 shtator qytetarët dhe miqtë e qytetit..

botuar më 21-09-18 7.35.PD

100 video për 100 vjet Varna - qytet turistik

100 video histori të ngjarjeve, vendeve dhe objekteve gjatë shekullit të fundit, tregojnë për zhvillimin e Varnës si një qendër kulturore detare, njofton Bgtourism.bg. Iniciativa e përbashkët e Bashkimit të Operatorëve Turistikë në Bullgari dhe..

botuar më 21-09-12 9.15.PD