Virtuozi Vasko Vasilev ndan me botën bukuritë e Sofjes në 5 video

Foto: BGNES

Shumë nga shokët e mi të cilët vijnë në Bullgari e adhurojnë Sofjen. Prandaj doja që të bëja diçka, përmes së cilës në të gjithë botën të mund të shikojnë bukurinë e qytetit tonë - thotë violinisti me famë botërore Vasko Vasilev për dëshirën, e cila e ka provokuar të realizojë projektin e tij të ri. Mes vendndodhjeve, të fotografuara në videot e shkurtra janë vendet emblematike për qytetin tonë si mali Vitosha, Teatri Popullor “Ivan Vazov”, Ura e Luanëve, kisha katedrale “Shën e Diela”, kisha-rotondë “Shën Gjergji”, katedralja katolike “Shën Josifi”, Pallati Kombëtar i Kulturës, godina e Muzeut Historik Regjional në Sofje. Projekti realizohet me ndihmën e Bashkisë së Kryeqytetit. Videoja e parë, e cila gërsheton panorama nga Sofja me muzikën e Franz Scubertit, tanimë është e pranishme në video kanalin zyrtar të muzikantit.

Përpiloi: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Interpretuesit e njohur bullgarë Miro dhe Nina Nikolina në një bashkëpunim mjaft interesant

Kënga “Çamçakëzët” është nga albumi i ri i Miros “Mirogled” (“Botëkuptimi”), i cili u promovua gjatë muajit mars dhe bashkon 13 tituj të rinj. Në këngë Miro ikën nga stili i tij karakteristik melodik. Në aranzhim janë përfshirë timbre, të..

botuar më 21-07-25 2.35.MD

Bullgaria bëhet për herë të parë mikpritëse e EXIT

Festivali muzikor EXIT në Serbi është një nga ngjarjet më të mëdha dhe më të vizituara muzikore në Evropë. Pas një ndërprerje prej një viti, për shkak të pandemisë botërore nga COVID-19, gjatë muajit korrik festivali u kthye në Serbi me 20 skena..

botuar më 21-07-25 8.45.PD

"Këtu pranë meje" – albumi i ri i këngëtares së re të muzikës pop Neli Petkova

"Këtu pranë meje" është balada e cila ia dha titullin albumit të ri të Neli Petkovës . Kënga tregon për dashurinë që të jep forcën për t’i fshirë dhimbjet nga e kaluara që të mund të ecësh përpara. Muzika është nga Spas Lazarov, Dejan Asenov..

botuar më 21-07-24 11.55.PD