Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri i përkohshëm Stefan Janev bëri thirrje që të mos jepen receta për qeverinë e re

Kryeminisri i përkohshëm Stefan Janev
Foto: BGNES

Mendoj se duhet të jemi të durueshëm dhe të qetë dhe t'i lëmë partitë të bëjnë punën e tyre. Shpresoj se përgjegjësia dhe konstruktivizmi i tyre do të bëhen të dukshme në ditët në vijim. Kjo u deklarua nga Kryeministri i përkohshëm Stefan Janev, i cili është në Varna për të vëzhguar Stërvitjen Kombëtare Ushtarake-Detare me pjesëmarrje ndërkombëtare "Briz 2021" (“Flladi 2021”).

Le të mos japim receta për qeverinë e re, tha Kryeministri. Janev e quajti ekzotike idenë e mbetjes së kabinetit të përkohshëm në pushtet, sepse ky vendim duhet të kalojë përmes një votimi në Parlament. Kryeministri bëri thirrje gjithashtu që të mos spekulohet për incidentin gjatë stërvitjes ushtarake në Shablla me avionin e rrëzuar MiG-29, sepse hetimi po vazhdon.

Më shumë nga rubrika

Pronarët e restoranteve, hotelierët dhe tregtarët janë duke përgatitur një protestë kombëtare kundër Covid-certifikatës

Shoqatat e restoranteve, industrisë së turizmit dhe qendrave të shitjes me pakicë organizojnë një protestë kombëtare ditën e enjte - 28 tetor. Ata kundërshtojnë masat e qeverisë së përkohshme kundër Covid-it dhe konkretisht futjen e certifikatës..

botuar më 21-10-26 3.37.MD

Gjykata Kushtetuese vendosi se “seksi” është vetëm një koncept biologjik

Termi “seks”, sipas Kushtetutës, duhet kuptuar vetëm në kuptimin e tij biologjik, vendosi Gjykata Kushtetuese me 11 vota pro. Kundër ka qenë vetëm Georgi Angellov, njofton gjykata. Pyetja: “Si duhet kuptuar termi “gjini” i përdorur në..

botuar më 21-10-26 3.12.MD

Anija e bllokuar me një ngarkesë të rrezikshme u tërhoq nga bregu bullgar

Në ditën e 36-të të ngecjes së anijes “Vers Su” pranë zonës së mbrojtur “Jajllata”, ajo u tërhoq me sukses nga shkëmbinjtë pranë Kamen Brjag. Aksioni zgjati më shumë se 7 orë me pjesëmarrjen e 3 rimorkiatorëve. Anija drejtohet në portin e Varnës. E..

botuar më 21-10-26 9.46.PD