Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kalaja e Slivenit "Tuida" me një çmim për muze ekologjik më të mirë në botë

10
Foto: tuidacastle.sliven.bg

Kalaja antike dhe mesjetare "Tuida” është shpallur muze-ekologjik nga më të mirët në botë nga Shoqata Ndërkombëtare e Turizmit Ekologjik (TIES). Kjo u bë e qartë, pasi kureshtja jonë kulturore dhe historike, e vendosur rreth qytetit Sliven, mori dy çmime të para në konkursin për turizëm ekologjik të organizatës ndërkombëtare. Përpara disa ditëve kalaja e qytetit Sliven mundi në një konkurrencë të madhe në kategoritë “Muze ekologjik më i mirë” dhe "Programi më i qëndrueshëm”. Në garë kanë marrë pjesë rreth njëmijë objekte prej afro 100 shteteve. Çmimi do të jepet më 28 korrik 2021 në qytetin Tokat - në Turqi gjatë kohës së Konferencës Ndërkombëtare për Turizëm Ekologjik dhe të Qëndrueshëm.


Kalaja “Tuida” ka shërbyer për të mbrojtur Perandorinë Bizantine, kurse më vonë dhe Shtetin Mesjetar Bullgar. Këtu janë gjetur gjurmë nga prania e trakëve. Ja dhe një hollësi kureshtare - gjatë gërmimeve arkeologët ndeshen mbi 14 lloje të kockave të shpendëve, të cilët  janë një specie e zhdukur që prej shumë kohësh në Bullgari.

Në periudhën 2007-2013 kalaja qe e restauruar me para evropiane dhe që atëherë është kthyer në një nga destinacionet turistike më të njohura në rajon. Në objekt, bashkë me udhëzuesit, punon dhe një ekip animatorësh, të cilët përmes teknikave të "historisë së gjallë" i zhysin mysafirët në të kaluarën.


Vizituesit kanë mundësi të njihen me mënyrën e jetesës, me zanatet, me mjeshtëritë luftarake të paraardhësve tanë.  Kurse ata që dëshirojnë mund të provojnë të qëllojnë me një hark refleks,  në ngjashmëri të atij të protobullgarëve.  Mes atraksioneve janë akoma dhe veshja e një kostumi mesjetar, atelie të artizanateve për punimin e sendeve tipike të vjetra, si dhe demonstrime me  zogun grabitqar Drako, me të cilin ekipi krijues i muzeut paraqet një nga zanatet antike të protobullgarëve – rritjen e skifterëve.  

Çfarë do të mësoni dhe do të përjetoni nëse e vizitoni kalanë e qytetit Sliven “Tuida” do të kuptoni këtu

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Foto: tuidacastle.sliven.bg


Më shumë nga rubrika

Cilësia e shërbimit është pasojë e investimit tek nëpunësit

Cila është formula për sukses në turizëm në një kohë pandemie? Për shumicën e hotelierëve kjo doli si një detyrë mjaft e vështirë me shumë të panjohura, në sfondin e  një panorame epidemiologjike gjithnjë në ndryshim . Në të njëjtën kohë, disa të..

botuar më 21-09-27 1.51.MD

Sezoni turistik vera 2021 – i suksesshëm, por i shkurtër

Sezoni veror në Bullgari në kushtet e pandemisë është relativisht i suksesshëm, evidentoi dikasteri turistik javën e kaluar. Gjatë muajve qershor, korrik dhe gusht shihet një rritje e turistëve me 70 për qind në krahasim me një vit më parë. Në..

botuar më 21-09-19 10.15.PD

“Fundjava në Plovdiv” do të mbahet pavarësisht kufizimeve pandemike

Edicioni i katërt i Festivalit “Fundjava në Plovdiv” bashkon përpjekjet e të punësuarve në degën turistike në zhvillimin e qytetit si një vend tërheqës për pushim dhe itinerare kulturore. Nga 17 deri më 19 shtator qytetarët dhe miqtë e qytetit..

botuar më 21-09-18 7.35.PD