Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një rritje e mprehtë e përqindjes së të infektuarve me Covid-19

Foto: pixabay

145 janë infektuar rishtazi me koronavirus në vend për 24 orët e fundit. 0.9% e 15 953 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shumica e rasteve janë regjistruar në kryeqytet - 45 dhe në rrethin e Burgasit - 27. Në dy rrethe - Vidin dhe Montana nuk ka të infektuar rishtazi. Numri i pacientëve aktivë të regjistruar në harkun e shënuar kohor u ul nga 7538 në 7391. Pacientët e shtruar gjithashtu u ulën nga 739 në 722. 82 pacientë mbetën në njësitë e kujdesit intensiv krahasuar me 88 në ditën e mëparshme. Numri i të vdekurve me koronavirus u rrit nga 3 në 7. 285 njerëz u raportuan të kuruar. 10 002 vaksina u injektuan ditën e martë. Dozat e injektuara deri tani arriti në 1 929 703. Deri tani 881 214 njerëz kanë përfunduar ciklin e plotë të imunizimin.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për ditët e fundjavës

Ditën e shtunë do të ketë re, pasdite me reshje dhe bubullima. Do të jetë me erë, në Rrafshinën e Danubit dhe në Ultësirën e Trakisë së Epërme do të fryjë erë e fortë veriperëndimore dhe do të bëhet ftohtë. Temperaturat do të lëvizen nga 14 deri në..

botuar më 21-09-17 7.55.MD

Lokalet në Sofje janë hapur pas orës së mbrëmjes

Autoritetet shëndetësore dhe policia kryen inspektimin e radhës në kryeqytet për të përcaktuar nëse masat e reja anti-epidemike po respektohen dhe përsëri konstatuan shkelje. Kjo vjen në sfondin e protestave në të gjithë vendin të industrive të..

botuar më 21-09-17 7.20.MD

Çmime tronditëse të energjisë elektrike për biznesin

Çmimi i energjisë elektrike për bizneset është shokues, i njëjti është rasti me karburantet alternative, si gazi dhe qymyri, paralajmëroi Shoqata e Kapitalit Industrial në Bullgari në një takim me Ministrin e Energjisë Andrej Zhivkov. Ai, nga ana..

botuar më 21-09-17 6.59.MD