Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një grua bullgare fitoi një vend në Akademinë e Teatrit të Operës “La Scala” në Milano

Rajna Kabaivanska dhe Aleksandra Mihajllova
Foto: Raina Kabaivanska School

Të nisesh nëpër gjurmët e mësuesit tënd - pikërisht këtë po e bën sopranoja Aleksandra Mihajllova me suksesin e saj të fundit në konkursin për këngëtarë të rinj të operës “La Scala” - në Milano. Nxënësja e primas së madhe të operës Rajna Kabaivanska mundi të kalojë përmes të tria raundeve të garës dhe të fitojë një nga dhjetë vendet mes 430 aplikantëve këtë vit, në konkursin e madh ndërkombëtar.

Një juri, me kryetar drejtorin e teatrit të operës Dominik Majer, i ka dhënë shans Aleksandrës të mësojë në Akademinë e “La Scalas” gjatë 2 vjetëve të ardhshme. Vet Rajna Kabaivanska fiton të njëjtin konkurs gjatë vitit 1960 dhe nga opera në Milano fillon të ndërtojë dhe të formojë një karrierë të shkëlqyer ndërkombëtare. 60 vjet më vonë, shansin për të bërë të njëjtën gjë e ka një vajzë 23 vjeçe nga qyteti Shumen.

Takimi i parë i të dyjave është përpara 5 vjetëve, gjatë kohës së një dëgjimi të Aleksandrës për të marrë pjesë në klasën e 16 ndërkombëtare të mjeshtërisë të Kabaivanskës në Universitetin e Ri Bullgar. Këngëtarja e re fiton vend në klasë, merr pjesë në gala koncertin në operën e Sofjes gjatë të njëjtit vit dhe fiton bursë, me të cilën të përfundojë arsimin e vet dhe të mësojë gjuhën italiane. Që nga viti tjetër 2017 Aleksandra mëson gjatë gjithë vitit me Rajna Kabaivanskën në institutin muzikor” Veki-Toneli” në Modena. Që të mund të arrijë deri aty - të jetë një nga shpresat e operës të teatrit të operës “La Scala”.

Përpiloi: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Sofja DokuMental dhe filmat të cilët i kalojnë të gjithë kufijtë

Më e mira nga bota e kinemasë dokumentare do të prezantohet në kuadrin e edicionit të dytë të festivalit Sofja DokuMental, i cili u hap më 7 shtator dhe do të vazhdojë deri më datë 14. Në ndryshim nga edicioni i vjetshëm online, tani shfaqjet dhe..

botuar më 21-09-11 10.25.PD

Së bashku me Parisin, Sofja i bën homazh punës së Christo

Për ata prej nesh, të cilët nuk kanë mundësi të vizitojnë kryeqytetin francez, që të njihen me art instalimin unikal “Harku i Triumfit i mbështjellë” (L'Arc de Triomphe, Wrapped), Bashkia e Kryeqytetit po përgatit një varg takimesh me artin e..

botuar më 21-09-09 7.15.PD

Shënojmë Ditën Ndërkombëtare të Solidaritetit Gazetaresk

Në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të Solidaritetit Gazetaresk – 8 shtatorin, në Lidhjen e Gazetarëve Bullgarë u prezantua libri i gazetarit Georgi Najdenov “Gazetaria – zëri i njerëzimit”. Autori është një gazetar shumëvjeçar në Agjencinë Telegrafike..

botuar më 21-09-08 3.28.MD