Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nxënësit bullgarë biseduan me astronautët në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar

Foto: @nmnhs

Për herë të parë fëmijët bullgarë biseduan me astronautë në bordin e Stacionit Kozmik Ndërkombëtar. Pas një seleksionimi të posaçëm 32 nxënës nga mbarë vendi u miratuan që t’u drejtojnë pyetje astronautëve, të cilët jetojnë dhe punojnë në kozmos.

Tele-ura “Alo, Kozmosi! Ju flet Bullgaria” u organizua nga Ambasada e SHBA-së në Sofje, mbi 30 organizata joqeveritare dhe Klubi Atlantik i Bullgarisë.

Qëllimi i aktivitetit është që të provokojë interesin e nxënësve ndaj kozmosit dhe ta ndihmojë dërgimin e një bullgari të tretë në Kozmos.

Takimi video u transmetua live nga faqja Facebook e Ambasadës së SHBA-së.


Më shumë nga rubrika

BSP ishte e vetmja parti që nuk mbështeti një rezolutë për Rusinë në PE

BSP përsëri doli të ishte partia e vetme në grupin socialist në Parlamentin Evropian, përfaqësuesit e së cilës votuan kundër një rezolute që kërkonte një strategji të re të BE-së në marrëdhëniet me Rusinë. Deputetët e tjerë bullgarë e mbështetën..

botuar më 21-09-16 6.03.MD

Misioni i KE mbërrin në Bullgari për shkak të sanksioneve të vendosura sipas ligjit Magnitsky

Parlamenti Evropian diskutoi sanksionet e vendosura nga Shtetet e Bashkuara sipas ligjit global “Magnitski” mbi Vasill Bozhkov, Deljan Peevski dhe Ilko Zheljazkov dhe kompani të lidhura me ta. Gjatë debateve, eurodeputetët kërkuan një përgjigje..

botuar më 21-09-16 5.36.MD
Stefan Janev

Stefan Janev: “Ka muaj të vështirë përpara që kërkojnë mobilizim”

Dy orë pas betimit dhe marrjes së detyrës, qeveria e re e përkohshme mbajti mbledhjen e saj të parë. Sipas kryeministrit Stefan Janev, përparësia kryesore për kabinetin do të jetë përgatitja për zgjedhjet e 14 nëntorit dhe sigurimi që ato të..

botuar më 21-09-16 3.45.MD