Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zoran Zaev: Do të përfshijmë bullgarët në Kushtetutë kur të hyjmë në BE

Foto: BGNES

Njerëzit me vetëdije bullgare do të përfshihen në kushtetutën e Maqedonisë Veriore krahas popujve të tjerë atje – shqiptarët, boshnjakët etj, kur vendi ynë aderohet si anëtar i Bashkimit Evropian, deklaroi sot Kryeministri i Maqedonisë Veriore Zoran Zaev.

Kështu ai e komentoi deklaratën e javës së kaluar të Ministrit tonë të Jashtëm Svetllan Stoev se ndryshimi i Kushtetutës së Shkupit në këtë kuptim është një nga mënyrat për t’i zgjidhur problemet e bullgarëve në Maqedoninë e Veriut. Pyetjes nëse Shkupi do të këmbëngulë që Bullgaria të njohë reciprokisht se ka pakicë maqedonase në vend, Zaev tha se vetëm Bullgaria e ka të drejtën të marrë një vendim të tillë. Informacioni është i redaktorit Dejan Jotov.

Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev

Presidenti Radev: Bojko Borisov duhet të kandidojë për president

"Ka ardhur koha që Bojko Borisov të ndalojë përdorimin e partisë së tij si mburojë dhe të mbrojë nderin e saj duke kandiduar për president," tha para gazetarëve Presidenti Rumen Radev. Sipas tij, argumenti i GERB dhe partive të tjera për të mos..

botuar më 21-09-27 11.42.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Tension në kufirin midis Serbisë dhe Kosovës Për shkak të vendimit të Prishtinës për të detyruar shoferët me targa serbe të vendosin targa të përkohshme të Kosovës kur hyjnë në vend, lindi një tension nëpër pikat kufitare midis..

botuar më 21-09-24 1.37.MD

Mbështetja për "Po e vazhdojmë ndryshimin" do të vijë nga zgjedhës të ndryshëm ideologjikisht

Formacioni i ri politik rreth ish-ministrave të financave dhe të ekonomisë në qeverinë e dytë teknike të Rumen Radev it deklaroi dëshirën e vet të jetë një nga faktorët në përbërjen e ardhshme të Kuvendit Popullor.   Dëshira e tyre për të vazhduar..

botuar më 21-09-20 2.45.MD