Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pjesëmarrësit në Shkollën e parë Verore në Gjuhën Bullgare në Universitetin e Tiranës morën certifikatat e tyre

Foto: arkiv

Më 23 korrik 2021 Ambasadori bullgar në Shqipëri Momçill Rajçevski u dorëzoi certifikata pjesëmarrësve në Shkollën e parë Verore në Gjuhën Bullgare në Universitetin e Tiranës.

Ambasadori Rajçevski theksoi Programin që po përgatitet nga të dyja vendet për bashkëpunim në fushën e arsimit, shkencës dhe kulturës, falë të cilit do të mund të organizohen rregullisht seminare të tilla.

Nga ana e vet dekanja e Fakultetit të Gjuhëve të Huaja Prof. Esmeralda Kromidha i falënderoi studentët për interesin dhe pjesëmarrjen e tyre aktive në seminar. Prof. Kromidha e ftoi ambasadorin Rajçevski për të mbajtur një ligjëratë para studentëve në Universitetin e Tiranës mbi temën e marrëdhënieve bullgaro-shqiptare në fillim të vitit të ri akademik.

Informacioni është i MPJ-së bullgare.

Më shumë nga rubrika

Itinerare letrare në gjurmët e artistëve të famshëm tregojnë histori kurioze nga jeta e tyre

Banorët e Sofjes dhe mysafirët e kryeqytetit mund të shijojnë histori emocionuese nga jeta e artistëve të famshëm bullgarë në shëtitjet e qytetit të bashkuara nën emrin "Itineraret letrare të vjeshtës". Nuk ka nevojë për regjistrim paraprak për të..

botuar më 21-09-25 9.15.PD

Varna do të jetë kryeqyteti i kinemasë artistike bullgare në vazhdim të shtatë ditëve

Festivali i 39 -të i Kinemasë Artistike Bullgare “Trëndafilin e Artë” po mbahet në Varna. Nga 23 deri më 29 shtator do të shfaqet i gjithë prodhimi i kinemasë bullgare i krijuar pas shtatorit 2020, përfshirë 4 premiera. Programi i konkursit..

botuar më 21-09-23 1.23.MD

Ivan Vazov – bashkëkohësi i lirisë bullgare, Bashkimit dhe Pavarësisë

Para një shekulli, më 22 shtator të vitit 1921, Ivan Vazov u nda nga jeta, duke lënë trashëgimi disa nga fjalët më të bukura kushtuar Bullgarisë. Adhurimin dhe dashurinë e tij të sinqertë e zbulojmë në tregimet, udhëtimet, romanet, dramat,..

botuar më 21-09-22 8.15.PD