Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ngritën flamurin bullgar në anijen "Shenjtorët Kiril dhe Metodi"

Foto: Shkolla e Lartë Ushtarake-Detare

Në Varna aktorja Maria Bakallova u bë kumbara e anijes së parë kërkimore ushtarake bullgare. Ai e ka emrin e vëllezërve shenjtë Kirili dhe Metodi. Anija me numër bordi 421 është pronësi e një konsorciumi midis Shkollës Detare, Universitetit të Sofjes "Shën Klementi i Ohrit ”dhe Instituti Antarktik Bullgar.

Anija do të sigurojë ekspedita kombëtare antarktike dhe do të kryejë aktivitete kërkimore në Rrethin Jugor Polar, Oqeanin Botëror dhe Detin e Zi. Anija do të shërbejë për praktikat e kadetëve nga shkollat detare dhe institucionet e tjera arsimore dhe do të zhvillojë vrojtime hidrografike për Marinën Bullgare.


Më shumë nga rubrika

Pika vaksinimi në të hapur për fundjavën në Sofje

Më 25 shtator (të shtunën) dhe 26 shtator (të dielën) do të punojnë këto pika imunizimi në ambientet e hapura në Sofje: lagja “Druzhba”, Shtëpia e Kulturës, me orar pune 09.00 - 16.00 The Mall, me orar pune 13:00 - 18:00 Bulgaria..

botuar më 21-09-25 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të jetë me diell. Në Bullgarinë Lindore do të ketë re të mesme dhe të larta. Do të fryjë erë mesatare veriperëndimore e cila do të dobësohet deri në mbrëmje. Temperaturat maksimale do të jenë nga 22 në 27 °, për rajonin e Sofjes -..

botuar më 21-09-24 6.25.MD

Eurodeputetët: Nuk morëm përgjigje nga Kryeprokurori

Deputetët nga grupi i monitorimit pranë Komisionit për të Drejtat dhe Liritë Civile pranë Parlamentit Evropian, të cilët janë për vizitë në vendin tonë , njoftuan se Kryeprokurori Ivan Geshev nuk u është përgjigjur pyetjeve të tyre. Ndër..

botuar më 21-09-24 6.08.MD