Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Forcim i presionit të migracionit në kufi

Bojko Rashkov
Foto: BGNES

Ka presion të forcuar drejt vendit, por ai nuk është i pazakonshëm. Kështu e vlerësoi situatën Ministri i Brendshëm, Bojko Rashkov, në përgjigje të një pyetjeje parlamentare. Ministri sqaroi se rruga nëpër Evropën Juglindore është ende e ngarkuar. Qëllimi kryesor i migrantëve është që të arrijnë në vendet e Evropës Perëndimore. Bullgaria vazhdon të jetë një vend tranzit, jo destinacioni i tyre përfundimtar. Konfliktet në Lindjen e Mesme dhe Afganistan po e forcojnë presionin. Është rritur fluksi i emigrantëve ilegalë nga brendësia e Turqisë në Edrene. Përqendrimi i një numri të konsiderueshëm emigrantësh në Turqi dhe Greqinë Veriore është një parakusht për rritjen e trafikut të paligjshëm edhe drejt Bullgarisë, shpjegoi Rashkov.


Më shumë nga rubrika

Christo

Një galeri në Sofje transmeton live nga Parisi projektin e fundit të Christo

Galeria Vivacom Art Hall në Sofje do të transmetojë live nga Parisi një nga ngjarjet kulturore më të shumëpritura në Evropë - hapja zyrtare e projektit të fundit të Christos "Paketimi i Harkut të Triumfit" . "Do të jetë si i gjallë, do të..

botuar më 21-09-18 6.05.PD

Parashikimi i motit për ditët e fundjavës

Ditën e shtunë do të ketë re, pasdite me reshje dhe bubullima. Do të jetë me erë, në Rrafshinën e Danubit dhe në Ultësirën e Trakisë së Epërme do të fryjë erë e fortë veriperëndimore dhe do të bëhet ftohtë. Temperaturat do të lëvizen nga 14 deri në..

botuar më 21-09-17 7.55.MD

Lokalet në Sofje janë hapur pas orës së mbrëmjes

Autoritetet shëndetësore dhe policia kryen inspektimin e radhës në kryeqytet për të përcaktuar nëse masat e reja anti-epidemike po respektohen dhe përsëri konstatuan shkelje. Kjo vjen në sfondin e protestave në të gjithë vendin të industrive të..

botuar më 21-09-17 7.20.MD