Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Hiti "Strehë në shi" – në një version akustik

Foto: Facebook/ VassilPetrovOfficial

"Strehë në shi" ose “Looking for Shelter”është një nga hitet më të mëdha të Vasill Petrovit. Teksti në anglisht është i Teri Kaliskit, ndërsa versioni bullgar është i Millço Spasovit. Këngëtari i njohur dhe i dashur i xhazit tregon se kjo këngë ka një vend të veçantë në zemrën e tij. Kjo nuk është vetëm një nga hitet e tij të para, por do të jetë përgjithmonë ndër këngët më të mira të kompozuara nga Vasill Parmakov - një pianist, kompozitor dhe aranzhues i cili për fat të keq tashmë nuk është ndër të gjallët. Kënga është përfshirë gjithashtu si një këngë bonus në albumin e ri të Vasill Petrovit, por në një version akustik.

Përpiloi: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Big Bendi i BNR-së do të japë koncertin e parë për sezonin e ri

Big-Bendi i Radios Kombëtare Bullgare hap sezonin e tij muzikor më 21 tetor në Studion e Parë të medias sonë. Dirigjenti Antoni Donçev, i cili më shumë se 10 vjet e udhëheq orkestrën, thotë se muzikantët kanë përgatitur programe interesante që do..

botuar më 21-10-21 11.11.PD

Kujtim për Bojidar Dobrevin – një studiues i së kaluarës dhe i së tanishmes muzikore bullgare

Unë kurrë nuk kam takuar një person tjetër që është aq i sjellshëm dhe aq i përkushtuar për të mbledhur dhe ruajtur fakte historike për muzikantët bullgarë jashtë vendit" - thotë Stolina, vajza e Bojidar Dobrevit. Mbase secili i cili e njihte..

botuar më 21-10-21 7.15.PD

“Cool Den” prezanton albumin e tyre të dytë “This Land”

Rreth një vit pasi prezantuan albumin e tyre debutues "1", muzikantët e rinj nga “Cool Den” ftojnë fansat e tyre në premierën e "This Land" - më 20 tetor, në një klub të njohur në kryeqytet. Autori i muzikës dhe tekstit të të gjitha këngëve është..

botuar më 21-10-20 12.53.MD