Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioni për Buxhetin miratoi azhurnimin e buxhetit në leximin e parë

| rinovuar më 21-08-24 5.59.MD
Kornelija Ninova
Foto: BGNES

Komisioni për Buxhetin në Parlament miratoi në leximin e parë azhurnimin e buxhetit të shtetit. U miratuan gjithashtu azhurnimet e buxheteve të Arkës së Sigurimeve Shëndetësore dhe të Sigurimeve Shoqërore Shtetërore. Përditësimi parashikon që deri në fund të vitit buxheti të marrë 1 miliard euro më shumë se të ardhurat e planifikuara, nga të cilat 900 milion euro janë të destinuara për më shumë shpenzime. Shumat për pagesat sociale, përfshirë pensionistët, janë rritur. Rishikimi i buxhetit përfshin gjithashtu 215 milion euro në ndihmë shtesë të biznesit, më shumë se 165 milion euro më shumë për shpenzimet e kujdesit shëndetësor. Ende nuk dihet se sa është parashikuar për përballimin e presionit të migrantëve.

Më herët sot, liderja e Partisë Socialiste Bullgare (BSP) Kornelija Ninova ftoi partitë parlamentare "Ka një popull të tillë", "Bullgaria Demokratike" dhe "Ngrihu. BG! Ne po vijmë" për bisedime mbi azhurnimin e buxhetit. Ninova bëri thirrje “për të gëlltitur” xhelozinë dhe pretendimet e partive për udhëheqjen e vendit dhe për të rënë dakord për rritjen e të ardhurave, përfshirë rillogaritjen e pensioneve, blerjen e ilaçeve të nevojshme për spitalet dhe pagimin e mjekëve të linjës së parë, për masat kompensuese për ekonominë, për ndihmën ndaj strukturave të Ministrisë së Brendshme dhe Ministrisë së Mbrojtjes për mbrojtjen e kufijve nga emigrantët ilegalë.

Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Rumania nominoi një veteran nga Iraku dhe Afganistani për kryeministër Presidenti rumun Klaus Johanis propozoi gjeneralin në pension Nikollae Çuka kryeministër të Rumanisë, transmetoi “Routers”. Kandidatura e re është një provë e..

botuar më 21-10-22 5.04.MD

Bullgaria pret inteligjencë dhe profesionalizëm nga shkencëtarët maqedonas

Komisioni i Përbashkët Bullgaro-Maqedonas për Çështje e Diskutueshme Historike takohet online më 21 dhe 22 tetor. Në takimin e 15-të, shkencëtarët do të diskutojnë përsëri temën për Mbretin Samuill dhe Goce Dellçev , tha për BGNES Prof. Angell..

botuar më 21-10-21 1.36.MD

Shqipëria është gati të fillojë bisedimet e pranimit në BE

Nuk ka asnjë shpjegim logjik se pse Shqipëria, e cila i ka përmbushur të gjitha kriteret dhe për të cilën ka unanimitet në Këshillin Evropian, të mos të fillojë bisedimet e anëtarësimit në BE. Kjo do të ishte një shenjë shumë pozitive për të gjithë..

botuar më 21-10-21 9.47.PD