Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ivan Geshev: Krimi do të arrijë nivelet e viteve 90

Ivan Geshev
Foto: BGNES

Kryeprokurori Ivan Geshev papritmas erdhi në parlament për të paralajmëruar deputetët nga komisioni ligjvënës se prokuroria shtetërore nuk pranon të marrë përgjegjësinë për pasojat e mbylljes së gjykatës dhe prokurorisë së specializuar dhe zhvendosjes së Byrosë së Mbrojtjes së Dëshmitarëve në Ministrinë e Drejtësisë. Sipas tij, miratimi i projektligjeve do të çojë në efikasitet të ulët të prokurorisë dhe një lulëzim të krimit, të krahasueshëm me atë të viteve '90 të shekullit të kaluar. Përveç kësaj, dëshmitarët në proceset kryesore do të mbeten të pambrojtur dhe proceset kundër krimit të organizuar do të duhet të fillojnë nga e para.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe Turqia do të mbrojnë së bashku hapësirën e tyre ajrore

Një memorandum midis Bullgarisë dhe Turqisë për operacionet e sigurisë ndërkufitare të hapësirës ajrore u nënshkrua në Ankara nga ministrat e mbrojtjes Todor Tagarev dhe Yasar Güler. Dokumenti përcakton të drejtat, përgjegjësitë dhe detyrimet e palëve,..

botuar më 24-02-22 10.11.PD
Maria Gabriel

Zëvendëskryeministrja Maria Gabriel hodhi poshtë kategorikisht propozimin e PP-DB për memorandumin e qeverisjes

Pas një takimi me ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e punëve të jashtme, Maria Gabriel, deklaroi në një konferencë në Ministrinë e Punëve të Jashtme se nuk do të nënshkruajë të ashtuquajturën “memorandum..

botuar më 24-02-21 8.42.MD

Parashikimi i motit për 22 shkurtin

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga minus 2 deri në 3°, minus 1° në Sofje. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell me vranësira të përkohshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 12 dhe 17°, në..

botuar më 24-02-21 6.10.MD