Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

IBGNI do të padisë shtetin për përgjimin e protestuesve

Maja Manollova
Foto: BGNES

Nga "Ngrihuni, BG! Ne po vijmë!" / IBGNI/ kanë kërcënuar se do të ngrenë një padi kolektive kundër shtetit në Gjykatën Evropiane për të Drejtat e Njeriut në Strasburg për përgjimin e paligjshëm të 130 qytetarëve dhe gazetarëve gjatë protestave antiqeveritare të vitit të kaluar, tha Maja Manollova, kryetare e platformës civile "Ngrihuni, BG! Ne po vijmë!".

Formacioni do t'i paraqesë një kërkesë Prokurorisë së Specializuar sipas Ligjit për Qasjen në Informacionin Publik që të marrin dokumentet zyrtare, por nëse kjo nuk ndodh, ata do të apelojnë refuzimin dhe do të ngrenë një padi kolektive. Sipas politikes, përgjimi është një krim që shkel rëndë të drejtat civile dhe duhet të ndëshkohet.

Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD