Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Po e vazhdojmë ndryshimin” bën koalicion për zgjedhjet me formacione më të vogla

Kirill Petkov
Foto: BGNES

Partia e re “Po e vazhdojmë ndryshimin” nënshkroi një marrëveshje koalicioni me partitë "Volt" dhe “Klasa e Mesme Evropiane” për pjesëmarrje të përbashkët në zgjedhjet parlamentare të 14 nëntorit, njoftuan nga formacioni. Ne nuk do të kemi lista të përbashkëta me “Bullgarinë Demokratike” dhe “Ngrihu BG! Ne po vijmë” sepse ne jemi një parti centriste, tha bashkë-kryetari i partisë Kirill Petkov për Nova TV.

Centrali Atomik Elektrik “Belene” nuk duhet të ndërtohet dhe termocentralet me qymyr duhet të mbyllen në mënyrë të pashmangshme, por kjo duhet të shtyhet sa më shumë që të jetë e mundur, komentoi Petkov për problemet me të cilat përballet sektori i energjisë. Ai bëri thirrje për një ndryshim të shpejtë të shefave të kompanive të energjisë sepse ata janë pjesë e problemit me çmimet e energjisë elektrike dhe gazit.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 shtatorin

Ditën e mërkurë do të mbajë mot me vranësira, në fusha - me mjegull, në disa vende me shi. Në pjesën perëndimore të fushës së Trakisë së Epërme dhe përgjatë Danubit mjegulla do të jetë e përhershme. Temperaturat minimale do të jenë nga 3 deri në..

botuar më 22-12-06 8.20.MD

Eurodeputetët bullgarë pyesin se cilat mund të jenë arsyet e vetos për të hyrë në Shengen

Socialistët bullgarë në Parlamentin Evropian iniciuan një letër drejtuar vendeve anëtare të BE-së, në të cilën pyesin se për çfarë arsye mund të vendoset vetoja për anëtarësimin e vendit tonë në Shengen. Letra u nënshkrua nga 73 eurodeputetë nga të..

botuar më 22-12-06 7.38.MD
Ivan Demerxhiev

Njerëz nga e gjithë Evropa u kapën si trafikantë të migrantëve në Bullgari

Ka një rritje të numrit të njerëzve nga e gjithë Evropa që merren me trafikimin e migrantëve në territorin e Bullgarisë. Këtë e bëri të ditur ministri i punëve të brendshme Ivan Demerxhiev gjatë kontrollit parlamentar. Sipas tij, më pak janë..

botuar më 22-12-06 7.22.MD