Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Të prekurit nga çmimet e larta të energjisë elektrike duhet të ndihmohen

Konstantin Konstantinov
Foto: BGNES

Shteti do të jetë në gjendje të qetësojë situatën përmes një shpërndarjeje të arsyeshme të të ardhurave shtesë që merr si rezultat i çmimit të lartë të energjisë elektrike, këtë prognozë e bërë para BNR Konstantin Konstantinov, drejtor ekzekutiv i Bursës së Pavarur të Energjisë Bullgare.

Sipas tij, qeveria duhet të gjejë një mënyrë dhe të ndihmojë bizneset e prekura dhe njerëzit që vuajnë nga çmimet e larta të energjisë elektrike. Konstantinov bëri thirrje "të mos prishet" tregu i bursës, i cili punon "sipas të gjitha rregullave evropiane". “Është një treg i lirë. "Ne nuk jemi njerëzit që do t'u tregojmë shitësve dhe blerësve me çfarë çmimi ose në çfarë sasie të blejnë," përfundoi ai.

Më shumë nga rubrika

Rodopet

Parashikimi i motit për 16 tetorin

Gjatë natës së premtes duke u gdhirë e shtuna do të mbetet me vranësira dhe shi. Në disa rajone reshjet do të jenë të konsiderueshme. Temperaturat minimale do të jenë nga 6 në 11 gradë. Të shtunën shirat do të vazhdojnë, në shumë vende në..

botuar më 21-10-15 8.00.MD
Universiteti Agrar në Plovdiv

Në Plovdiv hapet qendra bullgaro-kineze për trajnimin bujqësor

Një qendër trajnimi bullgaro-kineze hapet në Universitetin Bujqësor në Plovdiv. Qëllimi i projektit, i quajtur LuBanWorkshop, është të promovojë bashkëpunimin midis universiteteve dhe bizneseve bujqësore midis Kinës dhe vendeve të Evropës Qendrore..

botuar më 21-10-15 5.22.MD

Bullgaria paraqiti Planin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë në KE

Komisioni Evropian mori Planin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë nga Bullgaria, në të cilin vendi ynë kërkon një grant prej 6.6 miliardë euro. Plani bullgar është i strukturuar rreth katër shtylla - Bullgaria novatore, e gjelbër, e lidhur dhe e..

botuar më 21-10-15 4.48.MD