Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Brenda pak ditësh Prof. Gerxhikov do të paraqesë komitetin e tij nismëtar

Prof. Anastas Gerxhikov
Foto: Ani Petrova

Brenda dy ditësh do të shpallim Komitetin Nismëtar, i cili do të paraqesë kandidaturën time për president, tha Rektori i Universitetit të Sofjes Prof. Anastas Gerxhikov në hapje të vitit akademik.

“Mendoj se mund të jem i dobishëm me cilësitë e mia për të mishëruar unitetin e kombit, kam punuar në disa zyra, në organizata që janë komplekse, dhe kam përvojë të madhe për të balancuar njerëzit me interesa të ndryshme në mënyrë që të gjithë të ndihen të kënaqur me rezultatet e arritura”, shtoi profesori.

Mësova që partia GERB është gati të mbështesë kandidaturën time. Do të bisedoj me të gjitha partitë, veçanërisht me të djathtën dhe qendrën e djathtë, tha Prof. Gerxhikov.


Më shumë nga rubrika

Borxhi i shtetit në vitin 2023 u rrit me 2 miliardë euro

Borxhi i jashtëm shtetëror i Bullgarisë në fund të vitit 2023 u rrit me 22,7% ose mbi 2 miliardë euro, krahasuar me fundin e vitit 2022, dhe arriti në 10 888 miliardë euro. Kjo është 11,6% e PBB-së, njoftoi Banka Kombëtare Bullgare. Në dhjetor..

botuar më 24-03-04 12.50.MD
Portret i Vasill Levskit nga viti 1987, piktore: Ruska Marinova

Koncert bamirësie për ndërtimin e një monumenti të Vasill Levskit në Burgas

Sot, 4 mars, në qytetin e Burgasit do të mbahet një koncert bamirësie me qëllim ndërtimin e monumentit të Vasill Levskit . Koncerti organizohet nga fondacioni "Bullgarët krenarë", i cili ka marrë përsipër ngritjen e monumentit të heroit kombëtar..

botuar më 24-03-04 6.50.PD

Parashikimi i motit për 4 marsin

Ditën e hënë do të mbajë mot kryesisht me diell, por pasdite nga perëndimi vranësirat do të fillojnë të shtohen dhe trashen dhe deri në mbrëmje do të ketë vranësira në të gjithë vendin. Nuk priten reshje. Do të fryjë erë mesatare deri e fortë dhe..

botuar më 24-03-03 6.30.MD