Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti akuzoi Bojko Birsovin se fshihet nga zgjedhjet e drejtpërdrejta presidenciale

Rumen Radev
Foto: BGNES

5 vjet më parë Bojko Borisov u fsheh prapa zonjës Cecka Caçeva, ndërsa tani prapa Rektorit të Universitetit të Sofjes. Kështu Presidenti Rumen Radev komentoi nominimin e Prof. Anastas Gerxhikov si kandidat president dhe mbështetjen e shprehur nga partia GERB për kandidaturën e tij.

Kreu i shtetit e bëri këtë koment gjatë vizitës në Spitalin e Specializuar për Rehabilitim të Fëmijëve “Shën Sofia”. Ky spital mori një donacion nga nisma bamirëse “Krishtlindjet Bullgare” - një robot i gjeneratës së fundit për të mbështetur shërimin lokomotor të pacientëve.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD