Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Venelin Todorov nga Akademia Bullgare e Shkencave është mbajtës i çmimit “Xhon Atanasov”

Foto: president.bg

Në një ceremoni Presidenti Rumen Radev u dorëzoi çmimet “Xhon Atanasov” mbajtësve të sivjetshëm. Mbajtës i çmimit të madh “Xhon Atanasov” për vitin 2021 u bë Dr. Venelin Todorov – doktor i matematikës nga Instituti i Teknologjive të Informacionit dhe të Komunikacionit pranë Akademisë Bullgare të Shkencave. Algoritmet e zhvilluara nga Todorov përdoren në modelimin e rrjeteve nervore në inteligjencën artificiale, sigurinë kibernetike, llogaritjet me performancë të lartë në mekanikën kuantike dhe matematikën financiare.

Çmimi u jepet shkencëtarëve të rinj bullgarë në fushën e shkencës kompjuterike me rezultate të jashtëzakonshme. Ndër laureatët e tij janë udhëheqësit aktualë të instituteve kryesore kërkimore dhe kompanive globale që zhvillojnë aftësitë e tyre në kriptologji, gjuhësi llogaritëse, robotikë, teknologji kuantike. Çmimi u dha për të 19-in vit radhazi.


Më shumë nga rubrika

Këtë fundjavë Plovdvi do të jetë mikpritës i Festivalit të artit rrugor 6Fest

Këtë fundjavë – më 21 dhe 22 maj, në Plovdiv do të zhvillohet programi kryesor i Festivalit të Arteve Rrugore 6Fest. Edicioni i dhjetë jubilar është pjesë e programit të Plovdivit - Kryeqyteti Evropian i Kulturës. Të shtunën, më 21 maj ,..

botuar më 22-05-21 6.50.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 13 gradë, në kryeqytet do të jetë 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Do të fryjë erë e lehtë nga veriperëndimi. Temperaturat maksimale do të rriten dhe do të lëvizin ndërmjet 28..

botuar më 22-05-20 8.25.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri i bëri thirrje Presidentit për të thirrur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Kirill Petkov i bëri thirrje Presidentit Rumen Radev që të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për gjendjen e negociatave ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai theksoi se qeveria e tij nuk do të ndërmarrë veprime nën..

botuar më 22-05-20 7.56.MD