Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Bretkosat e çmendura" – versioni i ri i një hiti të viteve '90

Vjara Panteleeva dhe Vintage Band

Muajt e fundit Vjara Panteleeva dhe Vintage Band incizuan disa hite të vjetra bullgare. Midis tyre është "Bretkosat e çmendura" nga grupi i njohur "Xhango Ze" në vitet '90 të shekullit XX. "E falënderoj Mirosllav Atanasovin (autor i muzikës dhe tekstit dhe solist i grupit) që dha pëlqimin e tij për ta incizuar këngën! Më pëlqen shumë grupi, si dhe këngët që ata kanë krijuar!” - kështu Vjara Panteleeva e prezantoi versionin e ri të “Bretkocat e çmendura!” në rrjetet sociale. Orkestrimi është i Vintage Band.

Përpiloi: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

Shtëpia “Petko Stajnov”,  në qytetin Kazanllëk

Petko Stajnov – një krijues i dhuruar me intuitë dhe largpamësi profesionale

Një nga kompozitorët më të shquar bullgarë, aktivist i palodhur shoqëror, drejtues i institucioneve muzikore dhe kulturore, Akad. Petko Stajnov mbetet në historinë tonë si kompozitor i veprave thellësisht bullgare në tingëllimin e tyre melodik dhe..

botuar më 21-12-01 10.20.PD

Delja dhe kënga e saj “Ti nuk je”

Delja Harallampieva është këngëtare pop, artiste, autore e disa prej këngëve në repertorin e saj. Njëra prej tyre – “Ti nuk je” tash disa muaj është në BG Top 20 – klasifikimin e Radios Kombëtare Bullgare për muzikën pop dhe rok. Muzikën Delja e..

botuar më 21-11-29 11.34.PD
Musicology Live

„Musicology Live“ na takon me disa nga muzikantët më të mirë bullgar

Musicology Live është rruga e re e muzikës bullgare pop, soul, rock, funk, R&B. Në të na udhëheqin DJ Marten Roberto dhe shtesa unike në transmetimin e tij të së shtunës Muzikologjia në "Radio Sofja" në BNR. Premtimi është për një takim butik..

botuar më 21-11-29 7.15.PD