Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjykata Kushtetuese vendosi se “seksi” është vetëm një koncept biologjik

Foto: BGNES

Termi “seks”, sipas Kushtetutës, duhet kuptuar vetëm në kuptimin e tij biologjik, vendosi Gjykata Kushtetuese me 11 vota pro. Kundër ka qenë vetëm Georgi Angellov, njofton gjykata.

Pyetja: “Si duhet kuptuar termi “gjini” i përdorur në Kushtetutë dhe a ka një kuptim tjetër përveç seksit biologjik?”, u shtrua para gjyqtarëve kushtetues nga Dhoma Civile e Gjykatës së Lartë të Kasacionit.

Gjykata Kushtetuese do të shpallë arsyetimin e saj, i cili pritet të analizojë për herë të parë çështjen e gjinisë, duke përfshirë edhe në kontekstin e praktikës gjyqësore të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut në Strasburg dhe Gjykatës së BE-së.


Më shumë nga rubrika

Desisllava Atanasova

Opozita parlamentare kërkon një standard të vetëm për "certifikatat e gjelbra"

Në seancën e parë të rregullt të Legjislaturës së 47-të të Kuvendit Popullor, koalicioni GERB-SDS kërkoi nga deputetët që të pranojnë që në godinën e parlamentit të hyhet detyrimisht me “certifikatën e gjelbër” për imunizimin ndaj Covid. Nëse propozimi..

botuar më 21-12-08 10.24.PD

Mostrat e dyshimta po analizohen për variantin Omikron të Covid

Për momentin nuk jemi të sigurt nëse Omikron ka hyrë tashmë në Bullgari. Kemi dyshime bazuar në të dhënat paraprake nga testet PCR. Këtë e tha për bTV, Doc. Ivajllo Aleksiev nga Qendra Kombëtare për Sëmundje Infektive dhe Parazitare. Mostrat e..

botuar më 21-12-08 9.28.PD

Të sapo infektuarit me Covid në ditë tejkalojnë numrin e të shëruarve

2299 janë rastet e reja me koronavirus në vend gjatë 24 orëve të fundit. 82 për qind e tyre janë të pavaksinuar. 8 për qind e 27 694 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Janë të regjistruar 99 663 pacientë aktivë...

botuar më 21-12-08 8.54.PD
Подкасти от БНР