Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Festojmë 85 vjet nga lindja e basit të famshëm Nikolla Gjuzelev

Foto: BGNES

Sivjet mbushen 85 vjet nga lindja e këngëtarit të operës Nikolla Gjuzelev /1936-2014/ dhe 60 vjet nga debutimi në skenë i basit të njohur bullgar.

Në lidhje me këtë në hyrjen qendroretë godinës së Operës dhe Baletit të Sofjes do të hapet ekspozitë me piktura të Nikolla Gjuzelevit, i cili është dhe një piktor portretist akademik. Në skenën e madhe të Operës dhe Baletit të Sofjes do të dallohen mbajtësit e çmimit ndërkombëtar “Nikolla Gjuzelev” për opera dhe arte të bukura. Laureatë të edicionit të katërt janë katër këngëtarë të operës me një karrierë të shkëlqyer ndërkombëtare - mecosopranoja Mariana Pençeva, baritonët Dobromir Momekov dhe Marijan Jovanovski (që të dy nxënës të maestro Nikolla Gjuzelevit), basi Dimitër Stançev, si dhe dirigjenti austriak maestro Gustav Kun. 

Debutimi i maestro Nikolla Gjuzelevit në skenën e Operës është gjatë vitit 1961 në Operën e Sofjes me rolin e Timurit në “Turandot” nga Puçini. Rruga e tij yjore kalon përmes teatrove më të njohura në botë.” Një “Artist i klasës së lartë”, “Këngëtar i Madh”, “Zëri i cili pikturon”- kështu e përcakton kritika Nikolla Gjuzelevin, duke qenë akoma i gjallë, kurse mes vlerësimeve të shumta për talentin e tij artistik është edhe çmimi i lartë “Verdi i Artë”.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Le të fluturojmë me G.R.A.S.

Grupi G.R.A.S. është themeluar në fund të vitit 2004 nga ish-anëtarët e formacionit të njohur muzikor Fandango. Emri është shkurtim i emrave të anëtarëve: Georgi Rusev - bas, vokal, Rosen Senovski - kitara, tastierë (i cili ishte në grup deri në..

botuar më 22-01-19 11.29.PD

Sofja është sfondi i videoklipit të këngës "Jetë në riparim"

Petko Sllavov është kompozitor, basist, kitarist. Në fillim të vitit 2014 në tregun muzikor bullgar doli albumi i tij i parë solo - "Shënimet e të dashuruarit të fundit", i cili përfshin 10 këngë dhe mund të dëgjohet në Spotify, ITunes, si dhe në..

botuar më 22-01-17 10.10.PD
Elena Nikollaj

Në Gjenovë u inaugurua një pllakë përkujtimore e këngëtares së madhe të operës Elena Nikollaj

Në qytetin italian të Gjenovas u zbulua një pllaka përkujtimore e këngëtares së njohur bullgare të operës - mezzo-sopranos Elena Nikollaj. Nisma është e Konsullatës sonë të Përgjithshme në Milano. Pllaka e Elena Nikollaj, e lindur si Stojanka..

botuar më 22-01-14 4.18.MD
Подкасти от БНР