Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Në Botën e Re" – një koncert i Orkestrës Simfonike të Radios Kombëtare Bullgare, me pjesëmarrjen e trumbetarit Mirosllav Petkov

Foto: concertgebouworkest.nl

Orkestra Simfonike e Radios Kombëtare Bullgare fton publikun e saj më 5 nëntor në sallën “Bullgaria”. Koncerti është me moton "Në Botën e Re". Ndër veprat e zgjedhura nga kryedirigjenti Mark Kadin janë "Demi në çati" – një vepër e Darius Milhaud, dy vepra të George Gershwin - “Uvertura Kubane” dhe “Rapsodia në Blu” etj. Solisti në "Rapsodi në Blu" është Mirosllav Petkov. Ai është profesor trumbete në Konservatorin e Amsterdamit dhe trumbetar i parë i Orkestrës Mbretërore /Royal Concertgebouw Orchestra/. Mirosllav Petkov është bullgari i dytë në orkestrën prestigjioze pas Vesko Eshkenazit - koncertmaster që prej dekadash.

Koncerti më 5 nëntor është shfaqja e parë e trumbetarit të ri si solist i Orkestrës Simfonike të Radios Kombëtare Bullgare, që është një përvojë shumë e veçantë dhe e rëndësishme, tha ai në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare.

Përpiloi: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Dashuria fatale – një frymëzim për krijimin e këngës “Everything to Nothing”

Jean Mar është një artist bullgar i cili ka fituar popullaritet në Zvicër, ku ka jetuar vitet e fundit. Aty ai debutoi në radio me këngën e tij “Love is”, e cila prej katër vitesh vazhdon të transmetohet nga radiot lokale, e ndjekur nga “Hold On”,..

botuar më 22-01-24 9.49.PD

Le të fluturojmë me G.R.A.S.

Grupi G.R.A.S. është themeluar në fund të vitit 2004 nga ish-anëtarët e formacionit të njohur muzikor Fandango. Emri është shkurtim i emrave të anëtarëve: Georgi Rusev - bas, vokal, Rosen Senovski - kitara, tastierë (i cili ishte në grup deri në..

botuar më 22-01-19 11.29.PD

Sofja është sfondi i videoklipit të këngës "Jetë në riparim"

Petko Sllavov është kompozitor, basist, kitarist. Në fillim të vitit 2014 në tregun muzikor bullgar doli albumi i tij i parë solo - "Shënimet e të dashuruarit të fundit", i cili përfshin 10 këngë dhe mund të dëgjohet në Spotify, ITunes, si dhe në..

botuar më 22-01-17 10.10.PD
Подкасти от БНР