Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar dekoroi një bullgare

Veliçka Nedjallkova
Foto: Komiteti Olimpik Bullgar

Bullgarja Veliçka Nedjallkova u nderua nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar me çmimin jashtëzakonisht prestigjioz "Për merita të përgjithshme". Çmimet “Golden Rings” janë për mbulimin më të mirë të Lojërave Olimpike të Tokios. Ajo është fituesja e vetme e çmimit “Për merita të përgjithshme”.

“Nuk kam fjalë për të përshkruar se çfarë do të thotë ky çmim për mua. Fillova me pasqyrimin e Lojërave Olimpike në Moskë në vitin 1980 dhe tashmë ka 10 Olimpiada verore dhe 10 Olimpiada dimërore të cilat i kam mbuluar”, komentoi Nedjallkova dhe falënderoi të gjithë ata që e kanë ndihmuar gjatë viteve të kaluara. Ajo është anëtare e stafit të Televizionit Kombëtar Bullgar /BNT/, përgjegjës për transmetimin e produksioneve të mëdha ndërkombëtare dhe forumeve sportive. Dashuria e saj e madhe për të punuar dhe aftësitë e saj poliglote i kanë bërë përshtypje menaxhmentit të televizionit gjerman ZDF dhe ajo u tërhoq nga media.

Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov

Dimitrov vazhdon dhe Tomova largohet nga Australian Open

Grigor Dimitrov arriti për herë të 11-të në karrierën e tij të kalojë raundin e parë të Australian Open me fitoren ndaj kualifikuesit çek Jiri Lehečka me 3 në 1 sete - 6:4, 4:6, 6:3, 7:5. Raketa e parë bullgare hasi një rezistencë serioze nga..

botuar më 22-01-18 9.32.PD
Ljubomir Kallçev dhe Evgenija Radanova

Shpresa e re e patinazhit me shpejtësi lavdëron Bullgarinë në një sërë kampionatesh

Ljubomir Kallçev fitoi medaljen e argjendtë dhe atë të bronztë në Kampionatin Evropian të Patinazhit me Shpejtësi në Hungari. Trajner i tij është nënkampionia e dyfishtë olimpike Evgenija Radanova. I riu e zbuloi këtë sport olimpik rastësisht kur..

botuar më 22-01-16 11.15.PD
Viktoria Tomova

Viktoria Tomova kaloi kualifikimet për pjesëmarrje në Australian Open

Viktoria Tomova u kualifikua për skemën kryesor të Australian Open. Në Melburn, në raundin e tretë final të kualifikimeve, Tomova mundi 6-2, 6-1, Irina Maria Bara të Rumanisë e cila është numër136 në ranglistën botërore. Takimi zgjati 78..

botuar më 22-01-14 9.26.PD
Подкасти от БНР