Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për antitrupat mbi 150 Bau/ml do të lëshohet një certifikatë e gjelbër

Ministri Kacarov
Foto: BGNES

Nga e enjtja personat me një nivel të caktuar antitrupash kundër SARS-CoV-2 do të mund të marrin certifikata jeshile, të cilat do të jenë të vlefshme vetëm brenda Bullgarisë. Këtë e bëri të ditur në një konferencë Ministrit i Shëndetësisë Stojço Kacarov. Certifikata do të jetë e disponueshme për personat që kanë pasur koronavirus asimptomatik ose që e kanë testuar veten me një test nga farmacia. Do të kërkohen vetëm antitrupa të llojit IGg mbi 150 Bau/ml. Certifikata do të lëshohet nga Sistemi Kombëtar i Informacionit Shëndetësor me një numër reference nga laboratori dhe do të jetë e vlefshme për 90 ditë.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe Greqia certifikuan lidhjen e re dypalëshe të gazit

Rregullatorët bullgarë dhe grekë të energjisë certifikuan ndërlidhjen e gazit të kompanisë IGB. Shfrytëzimi komercial i interkonjektorit do të fillojë pas datës 1 korrik 2022. Objekti ka një rëndësi strategjike dhe lejon lidhjen e sistemeve të..

botuar më 22-05-26 1.02.MD

6 veta vdiqën me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

316 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit ose 216 më shumë se një ditë më parë. Më shumë se 2/3 e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 4.56 për qind e 6917 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit..

botuar më 22-05-26 9.27.PD
Kirill Petkov

Në Davos, kryeministri bullgar kritikoi varësinë e Evropës nga Rusia

Lufta në Ukrainë na gjeti në zemër të shumë krizave sepse e kemi lejuar veten të jemi të varur nga Rusia, tha Kryeministri Kirilll Petkov në një panel në Forumin Ekonomik Botëror në Davos. Petkov shtoi se “ne nuk mund t’i përgjigjemi luftës ashtu..

botuar më 22-05-26 9.16.PD