Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Hebar” u kualifikua në grupet në Ligën e Kampionëve të Volejbollit

Foto: Klubi i Volejbollit "Hebar" i Pazarxhikut

Për herë të parë pas 6 vitesh, bullgarët do të luajnë në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve të Volejbollit. Suksesi është i kampionit kombëtar “Hebar”. Si mysafir në raundin vendimtar të III-të të kualifikimeve, skuadra nga Pazarxhiku eliminoi me rezultatin 3-1 skuadrën greke “Olympiacos” – Pireus. Skuadra bullgare fitoi edhe ndeshjen në shtëpi me rezultat 3:1.

Para kësaj, bullgarët mundën skuadrën e Bjellorusisë “Shakhtyor Soligorsk” dhe atë spanjolle “Guaguas”. Rivalët e Hebarit në fazën e grupeve do të jenë skuadra të Polonisë, Gjermanisë dhe të Belgjikës.

Herën e fundit që një skuadër bullgare luajti në Ligën e Kampionëve ishte në vitin 2016, kur “Marek” nga Dupnica ishte ndër më të mirët në Evropë.


Më shumë nga rubrika

Mihaella Coneva

Tenistet tona Coneva dhe Mihajllova do të luajnë në çerekfinalet në Antalia

Mihaella Coneva dhe Gabriella Mihajllova u kualifikuan në çerekfinalet e turneut për singel në turneun e tenisit ITF në fusha të kuqe në Antalia (Turqi) me një fond çmimi prej 15 mijë dollarësh. Coneva fitoi derbin bullgar me të tretën Julija..

botuar më 22-01-21 2.37.MD

Bullgaria do të marrë pjesë me 16 sportistë në Lojërat Olimpike Dimërore në Pekin

Bullgaria do të përfaqësohet me 16 sportistë në 7 sporte në Lojërat Olimpike XXIV Dimërore në Pekin, të cilat fillojnë më 4 shkurt 2022. Vendimi u miratua nga Komiteti Olimpik Bullgar. Sportet përfshijnë ski alpin, biatlon, ski vrapim, kërcim me..

botuar më 22-01-20 3.06.MD
Kirill Despodov

Ylli i "Lludogorec" Kirill Despodov është Futbollisti i Vitit në Bullgari

Kirill Despodov u shpall Futbollisti i Vitit në Bullgari për vitin 2021. Sulmuesi i “Lludogorec” fitoi çmimin për herë të dytë në karrierën e tij në konkurrencën e Martin Kamburovit (Beroe) dhe Georgi Jomovit (CSKA). Despodov shënoi 203 pikë,..

botuar më 22-01-20 9.53.PD
Подкасти от БНР