Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryqi i Kuq Bullgar sërish do të sigurojë ushqim falas për fëmijët në nevojë

Foto: arkiv

Për vit të 18 të radhës Kryqi i Kuq Bullgar do të realizojë programin “Një drekë e ngrohtë në shkollë për fëmijët bullgar në nevojë”.  252 788 leva janë mbledhur përmes partnerëve korporativ dhe donatorëve individual. Gjatë vitit mësimor 2021/22 ato do të sigurojnë një ushqim falas të ngrohtë në shkollë për 1414 fëmijë nga familjet e dobëta sociale në 19 rrethe të vendit. Iniciativa fisnike ndihmon fëmijë në nevojë, më tepër në muajt e rëndë të dimrit.

Programi, i cili starton gjatë vitit 2004, deri në këtë moment ka siguruar një ushqim falas për mbi 20 mijë fëmijë nevojtarë nga e gjithë Bullgaria. Janë ofruar përgjithësisht 1 554 356 drekë falas me një vlerë të përgjithshme 3 108 712 leva, saktësojnë nga Kryqi i Kuq Bullgar.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Hetojnë murgj në Aton për predikime kundër vaksinave Prokuroria në Selanik heton murgj në Malin e Shenjtë për shkak të agjitimit kundër vaksinimit kundër Covid-19, transmetoi korrespondentja e BNR-së në Greqi Katja Peeva. Ata predikuan,..

botuar më 22-01-21 5.16.MD
Festivali i byrekut në fshatin Banica

Byreku bullgar u njoh si një delikatesë botërore

Byreku (bullgarisht banica) është një pjatë tradicionale bullgare e bërë nga kore fine të lyera me vaj ose me gjalpë dhe mbi sipër me një përzierje vezësh, kosi dhe djathi të bardhë . Më pas koret rrotullohen. Mund të përgatitet me mbushje të..

botuar më 22-01-21 11.43.PD

21 janari – Dita e Maternitetit në Bullgari

Në vitin 2021 në Bullgari lindën 58 393 foshnja. Prej tyre 29 921 janë djem dhe 28 472 janë vajza. Shumica e foshnjave lindën në Sofje (13 168), më pak në Vidin të Bullgarisë Veriperëndimore (525). Këto të dhëna publikon Instituti Kombëtar i..

botuar më 22-01-21 7.00.PD
Подкасти от БНР