Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

102 vjet nga Traktati Neuilly dhe trashëgimia e rëndë për Bullgarinë

Foto: arkiv

27 nëntori 1919 është një datë e trishtuar për Bullgarinë. Në këtë ditë u nënshkrua një traktat paqeje në periferi të Parisit Neuilly-sur-Seine, i imponuar ndaj vendit tonë pas disfatës së tij në Luftën e Parë Botërore / 1914-1918 /.

Me dokumentin e nënshkruar nga Fuqitë e Mëdha dhe nga Kryeministri Aleksandër Stambolijski, Bullgarisë i hiqen 11 278 kilometra katrorë të territorit. Dobruxha Jugore, krahinat perëndimore - Caribrodi, Bosilegradi, Strumica dhe Trakia e Egjeut janë shkëputur nga vendi ynë, dhe 600 000 bullgarë mbeten jashtë kufijve të atdheut.Më shumë nga rubrika

Eleonora Kryger duke vizituar ushtarakët rusë nga Garda e Bardhë në qytetin Shipka.

Sekreti i Eleonora Kryger – në gjurmët e familjes Romanovi në fshatin Gabarevo

Gjatë vitit 2017 autoritetet në Rusi njoftuan se kanë gjetur eshtrat e zhdukur të dy trashëgimtarëve më të rinj të fronit Romanovi, për të cilët u përfol se i kishin shpëtuar  ekzekutimit të përgjakshëm të Nikollait të II dhe familjes së tij. Por..

botuar më 22-01-23 12.15.MD

Më 20 janar i japim nder Patrikut të fundit mesjetar bullgar

Më 20 janar, Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e Shën Evtimij - Patriarkun Tërnovski. Ai është ndër bullgarët më të mëdhenj të shekullit të 14-të, udhëheqësi i fundit i Patrikanës së Tërnovos. Evtimij lindi pas vitit 1320. Ai u bë..

botuar më 22-01-20 11.23.PD

Më 18 janar e nderojmë Shën Athanasi të Madh

Më 18 janar adhurojmë “Atin e Ortodoksisë” siç e quajtën Shën Athanasi që kur ishte gjallë. Ai lindi në Egjipt në vitin 295. Teolog dhe klerik, Patrik i Aleksandrisë nga viti 328 deri në vitin 373, Shën Athanasi i Madh ishte i pari, që përhapi në..

botuar më 22-01-18 7.05.PD
Подкасти от БНР