Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Katër nga të lënduarit në aksidentin me autobusin maqedonas po kthehen në Shkup

| rinovuar më 21-11-29 4.20.MD
Foto: BGNES

Katër persona të tjerë, të cilët u lënduan në aksidentin me autobusin maqedonas në autostradën Struma një javë më parë, kanë dalë sot nga Spitali i Urgjencës " Pirogov" në Sofje. Ata janë marrë nga autoambulanca maqedonase dhe serbe, të cilat duhet t'i kthejnë në vendlindje. Njëra prej viktimave mbetet për observim në klinikën e neurokirurgjisë “Pirogov”.

Gjithsej 45 pasagjerë vdiqën nga flakët dhe 7 të tjerë u plagosën dhe u dërguan në Spitalin e Urgjencës “Pirogov” për trajtim.

Dy persona u liruan të shtunën - një vajzë 17-vjeçare dhe një burrë 49-vjeçar dhe aktualisht janë duke u trajtuar në Shkup.

Ndërkaq, Ministri i Jashtëm maqedonas Bujar Osmani tha se pret që kufomat e të vdekurve të dorëzohen deri në fund të javës.


Më shumë nga rubrika

Çifti presidencial Rumen Radev dhe Ilijana Jotova morën detyrën për mandatin e dytë

Presidenti Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova morën sot detyrën për mandatin e tyre të dytë, me një ceremoni zyrtare në sheshin para Katedrales Patriarkale “Shën Aleksandër Nevski”. Tradicionalisht, që nga viti 1997, kur..

botuar më 22-01-22 12.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën në zonat veriore dhe lindore me erë mesatare deri në të fortë veriperëndimore do të vazhdojë të pushtojë të ftohtin. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 8 deri në minus 3 gradë, në lugina deri në minus 12 gradë. Gjatë ditës..

botuar më 22-01-21 8.25.MD

Bullgaria ndryshon vlefshmërinë e certifikatës së gjelbër për vaksinim

Certifikata e gjelbër për kursin e kryer të vaksinimit do të jetë e vlefshme për 9 muaj. Vendimi do të hyjë në fuqi më 1 shkurt dhe do të skadojë pas dozës së fundit. Ndryshimi është për shkak të një vendimi të Komisionit Evropian më 21 dhjetor të..

rinovuar më 22-01-21 7.16.MD
Подкасти от БНР