Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Radev dhe Zaev shqyrtuan të drejtat e njerëzve që identifikohen si bullgarë në Maqedoninë e Veriut

Radev dhe Zaev në përfundim të Samitit të NATO-s në Bruksel
Foto: BGNES

Dialogu i nivelit të lartë është kyç për besimin dhe kapërcimin e çështjeve të diskutueshme në marrëdhëniet midis Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut. Rreth këtij qëndrimi u bashkuan Presidenti Rumen Radev dhe Zoran Zaev gjatë një bisede telefonike të iniciuar nga kryeministri i Maqedonisë së Veriut. Të dy ata diskutuan aspektet e marrëdhënieve dypalëshe, respektimin efektiv të të drejtave të njerëzve që shprehen hapur si bullgarë në fqinjin tonë jugperëndimor, si dhe perspektivën evropiane të Maqedonisë së Veriut, informoi qendra e shtypit e kreut të shtetit.


Më shumë nga rubrika

Ministrja Gençovska

Bullgaria dhe Rumania mbështesin sovranitetin e Ukrainës

Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska përgëzoi në telefon homologun e saj rumun Bogdan Aurescu për 30 vjetorin e nënshkrimit të marrëveshjes për miqësinë, bashkëpunimin dhe fqinjësinë e mirë midis dy vendeve. Të dy ministrat riafirmuan..

botuar më 22-01-28 9.32.PD

Tashmë tre ditë të sapo infektuarit me Covid janë mbi 26%

9874 janë rastet e reja me koronavirus në vend për 24 orët e fundit krahasuar me 9916 një ditë më parë. 77 për qind e të infektuarve rishtazi nuk janë të imunizuar. 26.2% e 37 945 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit..

botuar më 22-01-28 9.01.PD

Parashikimi i motit për 28 janarin

E premtja para dite   temperaturat minimale do të jenë ndërmjet minus 5 dhe 0 gradë. Gjatë ditës vranësira do të jetë e ndryshueshme, pasdite dhe e konsiderueshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10 gradë, për Sofje deri në..

botuar më 22-01-27 8.25.MD
Подкасти от БНР