Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria kërkon rregullime në politikën e gjelbër të BE-së

Foto: BGNES

Vendet e BE-së duhet të vendosin vetë se si të arrijnë qëllimet e përbashkëta të politikës së gjelbër të komunitetit sipas mundësive të tyre. Si një vend më i varfër, Bullgaria beson se qëllimet e përdorimit të energjisë së pastër për ngrohje dhe ftohje të ndërtesave, si dhe në transport, janë shumë ambicioze dhe kërkojnë financime që nuk janë në përputhje me aftësitë e vendeve. Bullgaria mendon se nuk do të jetë në gjendje të përballojë kërkesat e larta për rritjen e konsumit të hidrogjenit.

Këtë e deklaroi në Këshillin e Transportit dhe Energjisë në Bruksel, zëvendës-përfaqësuesja e përhershme e vendit në BE, Ivanka Tasheva. Ajo bëri thirrje që energjia bërthamore dhe gazi të përfshihen në aktivitetet ekonomike të BE-së për mjedisin.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 26 janarin

Mëngjesin e së mërkurës me erë të lehtë veriperëndimore, vranësirat do të rriten në shumë rajone të Bullgarisë. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 4 deri në minus 13 gradë, për Sofjen rreth minus 12 gradë. Gjatë ditës do të mbajë..

botuar më 22-01-25 8.25.MD

Bullgarët jashtë nuk duan të kthehen në shtëpi

Bashkatdhetarët tanë jashtë shtetit nuk kanë ndërmend të kthehen përgjithmonë në vendin tonë, tregojnë rezultatet e një anketimi të komunitetit global të bullgarëve në mbarë botën “Tuk-Tam” (Aty-Këtu). Ata prej tyre që ende e lejojnë një mundësi të..

botuar më 22-01-25 7.34.MD
Dimitër Kovaçevski dhe Rumen Radev

Radev ndaj Kovaçevskit: Të mos zvarritemi më dhe të bëjmë përparim në tema të rëndësishme

Në takimin me Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Dimitër Kovaçevski, Presidenti Rumen Radev shprehu kënaqësinë për punën e dy qeverive. Ai bëri thirrje që e njëjta mënyrë të përdoret në zgjidhjen e çështjeve të hapura politike: “Le të sqarojmë..

botuar më 22-01-25 5.35.MD
Подкасти от БНР