Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Barkodi do të gjurmojë rrugën e verës bullgare nga vreshti deri në gotë

Foto: arkiv

Turizmi i verërave është një markë e pazhvilluar në të cilin vendi ynë ka potencial të konsiderueshëm. Këtë e deklaroi Zëvendësministri i Bujqësisë Javor Geçev gjatë diskutimit me temën “Tendencat në biznesin turistik dhe preferencat e reja të turistëve të fokusuar në produkte të gjelbra dhe të qëndrueshme”.

Geçev njoftoi se nga 50 deri në 100 kantina bullgare do të përfshihen në një projekt pilot për një standard vullnetar të gjurmimit dhe ata do të promovohen në mbarë botën. Projekti është në kuadrin e një marrëveshjeje të nënshkruar me Asociacionin Ndërkombëtare të Rrushit dhe Verës. Ai parashikon krijimin e një barkodi digjital, i cili gjatë skanimit do të japë informacion të detajuar për produktin - varietetin e rrushit, rajonin e kultivimit dhe temperaturën, vendin e mbushjes së shisheve dhe të tjera.


Më shumë nga rubrika

Biznesi insiston në zhvillimin e turizmit të kampingut

Ministri i Turizmit Hristo Prodanov në një takim me përfaqësuesit e turizmit alternativ dhe aventuror diskutoi idetë për zhvillimin e këtij lloji të produkteve turistike në Bullgari. Ministri Hristo Prodanov tha se ministria do t’i kushtojë..

botuar më 22-01-17 6.12.MD

Ballçik tërheq miq nga vendi dhe nga jashtë me një program të pasur kulturor

Një sërë ekspozitash, forumesh, festivalesh janë pjesë e veprimtarive që do të zhvillohen deri në fund të muajit gusht në Ballçik . Programi i pasur kulturor filloi që në ditët e para të janarit. Deri në fund të muajit mund të shikohet..

botuar më 22-01-15 10.25.PD

Pushimorja Pamporovo shënon Ditën Botërore të Borës

Me një festë bore më 15 dhe 16 janar, vendpushimi i skive Pamporovo në malin Rodopa shënon Ditën Botërore të Borës, njoftoi kompania që menaxhon resortin. Festivali i borës në natyrë, DJ set dhe lojëra argëtuese, lotari me çmime janë të..

botuar më 22-01-15 9.10.PD
Подкасти от БНР