Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tenistja jonë Izabella Shinikova u kualifikua në gjysmëfinalet për dyshe

| rinovuar më 21-12-24 4.44.MD
Izabella Shinikova
Foto: Hana Bank Korea Open

Raketa e dytë e Bullgarisë për femra, Izabella Shinikova, përparoi në gjysmëfinalet për dyshe të turneut WTA 125 K në Seul. Bullgarja dhe përfaqësuesja e nikoqirëve Su Jeong Jang mundën Riya Bhatia (Indi) dhe Anastasia Kulikova (Finlandë) me 7:5, 6:0 pas 52 minutash lojë. Më parë në çerekfinalet për singel, Shinikova, e cila është e vendosur e shtata në turneun e Seulit, humbi Lin Zhu nga Kina, e cila është Nr. 2.

Sofjanasja e nisi ndeshjen me një lojë të shkëlqyer dhe me rezultat 2:0. Pasi arriti 3:1 Shinikova, e cila pësoi lëndim, nuk arriti të fitojë më asnjë game deri në fund të ndeshjes dhe u eliminua në çerekfinale.

Me këtë pjesëmarrje bullgarja fitoi 29 pikë në renditjen botërore, ku aktualisht ndodhet në vendin e 226-të.

Më shumë nga rubrika

Stefani dhe Gabriella Stoevi

Motrat Stoevi fituan titullin e tyre të katërt në dyshe në badminton gjatë këtij viti

Stefani dhe Gabriella Stoevi fituan në Cardiff titullin në dyshe në turneun ndërkombëtar të badmintonit me fond çmimesh prej 15 000 dollarësh, i cili është gjithashtu një kualifikues olimpik për Parisin 2024. Në finale, kampionet e trefishta..

botuar më 23-12-03 9.34.MD

Në një kongres në Sofje, votuan kundër kthimit të Rusisë dhe Bjellorusisë në gjimnastikë

Në një takim në Sofje, Kongresi i Gjimnastikës Evropiane votoi kundër kthimit të sportistëve nga Rusia dhe Bjellorusia në turnetë ndërkombëtare nga 1 janari 2024, njoftoi organizata. Deklarata e organizatës tha se nuk është dakord me vendimin e..

botuar më 23-12-01 2.34.MD

Ekipi “Lludogorec" ruan një shans për të vazhduar në "Ligën e Konferencave"

Klubi i futbollit “Lludogorec” mposhti në mënyrë dramatike “Spartak Tërnava” me rezultat 2:1 si mysafir në Sllovaki, në një ndeshje të fazës së grupeve të “Ligës së Konferencave”. Në minutën e 23-të, një gol i “Lludogorec” u anulua pas një video..

botuar më 23-12-01 10.16.PD