Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Jeta e bullgarëve të moshuar – në fokusin e projektit më të ri të Stefan Komandarevit

Filmi është një përfundim origjinal i trilogjisë për gjendjen e shoqërisë bullgare sot

Stefan Komandarev
Foto: facebook/stephan.komandarev

Mashtrues telefonikë, kursime të mbledhura gjatë dhe zgjedhja e një pensioniste që me dinjitet të dalë nga kurthi i paligjshmërisë së sotme janë në qendrën e historisë së filmit të ri të regjisorit Stefan Komandarev. Xhirimi i filmit “Alo” do të fillojë në mesin e muajit janar 2022 në qytetin Shumen (Bullgari Verilindore), me pjesëmarrjen e disa prej aktorëve më të mirë bullgarë - Asen Blateçki, Stefan Denoljubov, Ivan Bërnev, Gerasim Georgiev-Gero dhe Prof. Ivajllo Hristov. Roli kryesor i është besuar yllit të kinemasë bullgare nga vitet 80-të të shekullit të kaluar – Eli Skorçeva. Pas më shumë se dy dekadash mungesë nga kinemaja, artistja do të rikrijojë rolin e mësueses 70-vjeçare në pension Bllaga, e cila humbet kursimet e saj pas një mashtrimi telefonik. Pas një sërë peripecish dhe mungesës së drejtësisë, gruaja e moshuar i merr gjërat në duart e veta.

Tema është aktuale, sepse të ashtuquajturat “alo-mashtrime” u bënë një mënyrë që haset shpesh për të vjedhur kursimet veçanërisht të njerëzve të moshuar në Bullgari.

Në sfondin e këtij kazusi kriminal, në filmin e regjisorit Stefan Komandarev zbardhen të gjitha problemet e bullgarëve të moshuar sa private, aq edhe të përbashkëta. Kështu historia në “Alo” rezulton të jetë një vazhdim logjik të të dy filmave të tij të fundit “Drejtimet” (2017) dhe “Në një rreth” (2019), në të cilët ai zbulon krizën ekonomike dhe morale në shoqërinë tonë të sotme.

“Ne e bëjmë çdo projekt filmik me aq mundim, emocion, vërtetësi dhe dëshirë për të nxitur diskutime dhe për të thënë se çfarë po ndodh këtu dhe tani në vendin tonë. Dhe sigurisht, ne bëjmë shumë punë serioze për të treguar historinë dhe për të paraqitur vetë dramën, sepse kjo është arsyeja pse spektatori shikon një film. Mesazhet vijnë në vend të dytë.”

Për të qenë një histori e fortë dhe e pushtuese Stefan Komandarev dhe bashkskenaristi Simeon Vencisllavov punojnë mbi projektin vite me radhë. Ndërsa frymëzimi vjen nga vet jeta e gjallë, nga ekzistenca jonë këtu dhe tani në Bullgari në shekullin 21. “Nuk kemi ambicien të pasqyrojmë të gjitha temat e ditës sonë të përditshme” – thotë Stefan Komandarev. Konkretisht në filmin e tij të ri ai fokusohet mbi këtë se çfarë ndodh me brezin e nënave dhe baballarëve tanë, nëse jetojnë ata ashtu siç meritojnë.

“Qëndrimi i një shoqërie ndaj të moshuarve është jashtëzakonisht tregues për gjendjen në të cilën ndodhet vet shoqëria. Fjala kyçe në këtë rast është dinjiteti.  Domethënë, nuk është e denjë që njerëz të cilët kanë punuar ndershëm tërë  jetën, të cilët na kanë rritur, të mos jenë në gjendje të përballojnë gjërat elementare, gjëra baze si ngrohje në shtëpi, ushqimi i mirë, jeta kulturore. Këtu nuk po flas për pushime në vende ekzotike, po flas për gjëra kryesore si të blesh një libër interesant kur të dalë në treg, të frekuentosh teatrin, operën, kinemanë, kur ka shfaqje interesante. E gjithë kjo është pjesë e një jete dinjitoze në të cilën ndihesh i plotëvlefshëm.”

Filmi “Alo” është një prodhim i përbashkët midis Bullgarisë, Francës dhe Gjermanisë. Një nga lokacionet më të rëndësishme ku xhirohet është një apartament në qytetin Shumen, ku jeton heroina kryesore. Përmes dritareve të tij shihet Monumenti “Krijuesit e Shtetit Bullgar”. Ironi apo jo – secili do të vendosë vet.

Redaktore: Vesella Krësteva (sipas intervistës së Miglena Stefanova, BNR – Shumen)

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Foto: facebook/stephan.komandarev


Më shumë nga rubrika

“Dhoma e Fshehtë” u tregon të rinjve për jetën gjatë dhe pas socializmit

Ekspozita “Dhoma e Fshehtë” mund të shihet në hapësirën e kryeqytetit “Termocentrali” deri më 25 maj. Projekti bashkon në një mënyrë bashkëkohore dokumente, video dhe arkiva të mbledhura në Projektin Ndërkombëtar “Çmimi i Lirisë dhe Demokracisë”...

botuar më 22-05-22 9.05.PD

Ekspozita kushtuar 140 vjetorit të lindjes së Vlladimir Dimitrov-Mjeshtrit

Ekspozita “Imazhi i Mjeshtrit” kushtuar 140-vjetorit të lindjes së klasikut të artit bullgar Vlladimir Dimitrov-Mjeshtri (1882-1960) do të hapet në orën 18.00 të 19 majit në Galerinë Kombëtare “Kuadrati 500”. Në ngjarje do të marrin pjesë..

botuar më 22-05-19 6.05.PD
Foto: Facebook/InstitutCulturelBulgare

Java e librit bullgar fillon në Paris

Instituti Kulturor Bullgar në kryeqytetin francez shënon Ditën e Arsimit dhe Kulturës Bullgare 24 maj me shtatë ditë kushtuar librit bullgar. Nga data 18 deri më 25 maj do të prezantohen mbi 100 tituj nga autorë bashkëkohorë bullgarë , botuar..

botuar më 22-05-17 4.42.MD