Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U nënshkrua një memorandum për ndërtimin e linjës hekurudhore Sofje-Shkup

Foto: BGNES

Pas takimit të përbashkët në Sofje të qeverive të Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut, u nënshkruan tre memorandume bashkëpunimi. Dokumentet janë nga fusha e bujqësisë, ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme dhe për lidhjen hekurudhore “Sofje-Shkup”. Qëllimi i këtij të fundit është të vlerësohet vlera investuese e projektit dhe të eksplorohen mundësitë e financimit nga ana e BE-së dhe të institucioneve të tjera ndërkombëtare.

Kryeministri Kirill Petkov deklaroi se pala bullgare nuk do të bëjë ndryshime në përbërjen e përfaqësuesve bullgarë në komisionin e përbashkët për zgjidhjen e çështjeve historike dhe do të përshpejtojë ritmin e takimeve të tij.

Kryeministri maqedonas Dimitër Kovaçevski tha se bullgarët në Maqedoninë Veriore do të shtohen në Kushtetutën e tyre si “një popull shtet-ndërtues”, por kjo nuk do të jetë shpejt sepse qeveria aktuale nuk ka një shumicë kushtetuese për ta shtyrë vendimin në Parlament.

Dimitër Kovaçevski tha gjithashtu se në vitin 2023 mund të fillojë punë pikëkalimi kufitar “Kllepalo” në kufirin bullgaro-maqedonas dhe ky do të jetë një nga kriteret e përparimit të arritur mes dy vendeve tona.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 26 majin

Të enjten temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18 gradë, në kryeqytet - 14 gradë. Gjatë ditës moti do të jetë me diell. Pasdite do të ketë vranësira vende-vende në Bullgarinë Lindore dhe në zonat malore do të ketë reshje shiu dhe..

botuar më 22-05-25 8.35.MD

Infrastruktura lejon diversifikimin energjetik të Bullgarisë dhe Ballkanit

“Mund të jemi optimistë për dekadën e ardhshme nëse marrim parasysh mësimet e 10 viteve të fundit”, tha Kryeministri KirilL Petkov në diskutimin “Dekada e Humbur?” në kuadrin e Takimit Vjetor të Forumit Ekonomik Botëror në Davos. Sipas Petkov,..

botuar më 22-05-25 6.36.MD

Parlamenti lehtësoi regjimin e ndërtimit të burimeve të rinovueshme

Mazhoranca në Kuvendin Popullor i dha dritë jeshile ndërtimit të objekteve për prodhimin e energjisë elektrike nga burimet e rinovueshme nën një regjim të lehtësuar. Një klient përfundimtar mund të ndërtojë objekte të tilla në çati dhe fasadat e..

botuar më 22-05-25 4.18.MD