Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nënpresidentja Jotova: Evropa kënaqet të jetë vetëm vëzhguese e proceseve botërore

Nënpresidentja Ilijana Jotova
Foto: BGNES

Evropa kënaqet të jetë vetëm vëzhguese e proceseve botërore, po marrin pjesë në mënyrë aktive vetëm disa shtete anëtare, por jo BE-ja në tërësi. Kjo tezë u zhvillua nga Nënpresidentja Ilijana Jotova në konferencën “Evropa dhe Bota” para studentëve të Institutit të Specializuar të Frankofonisë për Administrim dhe Menaxhim.

Për shkak të mungesës së lidershipit në Ballkan dhe midis Ukrainës dhe Rusisë, midis NATO-s dhe Rusisë, Evropa nuk po arrin t'i përgjigjet frikës së natyrshme të qytetarëve të saj. "Detyra e evropianëve është që të arrijmë ta kthejmë mbrojtjen dhe politikën tonë të jashtme nga fjalët në realitet," tha ajo. Jotova beson se zgjerimi i BE-së është mënyra për të ruajtur vlerat evropiane.

Më shumë nga rubrika

Roberto Fico dhe Nikolla Minçev

Roberto Fico: Integrimi evropian i Ballkanit Perëndimor është i një rëndësie strategjike për BE-në

Zgjerimi i Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor është i një rëndësie strategjike për Bashkimin Evropian. Kështu deklaroi në Kuvendin Popullor Kryetari i Dhomës së Deputetëve të Italisë, Roberto Fico, i cili ndodhet për një vizitë..

botuar më 22-05-16 3.44.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri pret që Shkupi të krijojë një institucion qeveritar për bullgarët

Të gjithë bullgarët e dinë se Maqedonia e Veriut duhet të jetë në BE. Të gjithë e dinë gjithashtu se të drejtat e bullgarëve atje duhet të mbrohen, tha Kryeministri Kirill Petkov për Nova TV. “Çështja është që ta heqim këtë retorikë politike dhe të..

botuar më 22-05-16 11.41.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Athina ratifikoi marrëveshjen ushtarake për ndihmë me SHBA-në Ditë të numëruara para vizitës së Kryeministrit të Greqisë Kiriakos Micotakis në Uashington, parlamenti grek ratifikoi zgjatjen e marrëveshjes dypalëshe ushtarake për ndihmë..

botuar më 22-05-13 2.10.MD