Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dënim me kusht për kapitenin e anijes "Vera Su"

Foto: arkiv

Kapiteni i anijes “Vera SU”, e cila ishte bllokuar pranë shkëmbinjve të Kamen Brjag, është dënuar me kusht. Ai u dënua me “burgim” për tre vjet. Ekzekutimi i dënimit shtyhet për një periudhë 5-vjeçare dhe i pandehuri 59-vjeçar do të duhet të paguajë gjysmën e shpenzimeve të bëra lidhur me këtë çështje - 7203,47 leva (3683,08 euro), bëri të ditur Prokuroria. Krahas shkaqeve të aksidentit, po punohet për sqarimin se çfarë janë dëmet në natyrë, si dhe sa adekuate kanë qenë veprimet e organeve përkatëse shtetërore.

Anija turke “Vera SU” me flamur panamez, e ngarkuar me plehra azotike, u rrëzua në brigjet e zonës së mbrojtur Jajllata në Detin e Zi më 20 shtator 2021 dhe qëndroi atje për më shumë se një muaj përpara se të tërhiqej. Për shkak të këtij rasti ndryshoi edhe kryesia e “Administratës Detare”.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 1 shkurtin 2023

Gjatë natës , vranësira do të jetë e konsiderueshme, por vetëm në vende të izoluara, kryesisht në zonat malore, do të bie borë e dobët. Era veriperëndimore do të dobësohet përkohësisht. Të mërkurën më 1 shkurt , vranësirat në vend do të jenë të..

botuar më 23-01-31 6.45.MD

“Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” akuzuan formacionet e tjera në parlament në komplot kundër hyrjes së Bullgarisë në Eurozonë

“Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP) dhe “Bullgaria Demokratike” (DB)akuzuan 5 partitë e tjera parlamentare për një komplot kundër pranimit të Bullgarisë në Eurozonë. Martin Dimitrov nga DB insistoi në miratimin e menjëhershëm të ndryshimeve në Kodin..

botuar më 23-01-31 4.25.MD

“Rosatom”: Edhe në vitin 2023 do të furnizojmë karburant për Centralin Atomik Elektrik “Kozlloduj” siç është planifikuar

Kompania ruse “TVEL”, një degë e Rosatom, përmbushi në kohë programin e saj për vitin 2022 për furnizimin e karburantit bërthamor. Ne nuk kemi asnjë dyshim se programi i furnizimit të vitit 2023 gjithashtu do të përmbushet pa vonesë. Këtë e..

botuar më 23-01-31 3.18.MD