Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarët tregojnë historinë e Persisë së lashtë

Foto: ndk.bg

Pak ditë më parë ekipi i produksionit teatror "Shahname: Një përrallë për Zallin" u kthye në Bullgari, me të cilën u hap programi ndërkombëtar i edicionit të 40 jubile të festivalit teatral “Faxhr” në Teheran. Prezantimi i aktorëve bullgar në Iran është një pjesë nga dialogu kulturor midis të dyja vendeve, marrëdhëniet e të cilave bilaterale kanë një histori 125 vjeçare.

Spektakli është i frymëzuar nga eposi pers “Libri i mbretërve” të poetit Abul-Qâsem Ferdowsi , i cili është në listën e UNESKO-s për “Kryevepra në trashëgiminë gojore dhe jo materiale të njerëzimit”. Regjisore e shfaqjes bullgare është Elena Panajotova. Sipas fjalëve të saj, ky është një libër i cili përshkruan historinë para islamike të Iranit dhe të gjithë kulturën persiane.

Grupi ynë teatral ka pasur 3 shfaqje në Teheran dhe aktorët i kanë luajtur rolet e tyre në bullgarisht, por me titra në gjuhën Farsi. “Spektatorët iranian  ishin shumë të impresionuar. Ata thanë se e kemi rikrijuar tamam gjuhën e tyre të lashtë, gjestet e tyre”, tha përpara Radios Kombëtare Bullgare aktorja Ralica Stojanova. Ditën e diel më 6 mars, spektakli “Shahname: Një përrallë për Zallin" do të mund të shikohet në skenën e teatrit “Azarjan “ në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje.

Përpiloi: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Titujt e nxehtë të aksionit në edicionin e parë “Sveti Vllas Film Fest”

Nga 30   qershor deri më 2 korrik në pushimoren detare Sveti Vllas prezantohet edicioni i parë i festivalit të filmave “Sveti Vllas Film Fest”. Adhuruesit e zhanrit të kinemasë aksion mund të shijojnë një maratonë filmike treditore me nëntë nga..

botuar më 22-06-30 6.15.PD

Shikoni sesi është dukur tempulli i Fortuna-s në koloninë romake Ulpia Escus

Vizitorët e Muzeut Historik Kombëtar në Sofje tani mund të bëjnë një shëtitje virtuale në tempullin e perëndeshës së lumturisë dhe të fatit Fortuna. Ndërtesa është pjesë e kolonisë së dikurshme romake Ulpia Escus pranë fshatit të sotëm Gigen, në afërsi..

botuar më 22-06-28 7.15.PD
Foto: Facebook /@Raina.Kabaivanska.school

Një film dokumentar për primën e operës Rajna Kabaivanska dhe shkollën e saj në Sofje

Dokumentari i ri La Scuola Kabaivanska ("Shkolla e Kabaivanskës") i kushtohet këngëtares së operës me famë botërore Rajna Kabaivanska . Pas premierës në Sofje më 24 maj, tani filmi do të ketë një prezantim dhe në Romë, në të cilin do të jetë e..

botuar më 22-06-25 8.10.PD