Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zelenski është gati për të diskutuar statusin e Krimesë dhe Donbasit me Putinin

Foto: Facebook/Vollodimir Zelenski

Parlamenti njëdhomësh i Ukrainës paralajmëroi se të paktën 7 zjarre po digjen në territorin e Çernobilit, gjë që rrit rreziqet e rrezatimit rreth termocentralit bërthamor. Zjarret u zbuluan nga imazhet e satelitit Sentinel-2 të Agjencisë Kozmike Evropiane.

Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski tha se Moska dëshiron të “shkatërrojë” vendin në mënyrë që të “dorëzohen” Harkovi, Mariupoli dhe Kievi. As njerëzit në këto qytete, as unë, nuk mund ta bëjmë këtë, tha Zelenski. Ai theksoi se çdo vendim i rëndësishëm për vendin do të merret me referendum dhe i bëri thirrje Presidentit rus Vlladimir Putin për bisedime të menjëhershme, në të cilat ai është i gatshëm të diskutojë statusin e Krimesë dhe Donbasit.

Ministrat e Jashtëm të BE-së vendosën të ndajnë 500 milionë euro të tjera për Ukrainën, sipas Komisionerit të Punëve të Jashtme dhe Sigurisë Josep Borrell. Kështu, shuma totale e armatimeve të Ukrainës arrin në 1 miliard euro.

Sipas Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Ukrainase, rezervat e pushtuesve rusë në ushqim, karburant dhe municione sosen, dhe ato janë për jo më shumë se 3 ditë.Më shumë nga rubrika

Muzeu i Feve në Stara Zagora

Në Stara Zagora do të diskutohet e ardhmja e turizmit të pelegrinazhit në Bullgari

Në Stara Zagora do të mbahet sot një forum me temë "Turizmi i pelegrinazhit në Bullgari - perspektiva për zhvillim". Theksi do të vendoset në tërheqjen e turistëve në Muzeun unik në vendin tonë të Feve në Stara Zagora, i cili shfaq elemente të..

botuar më 22-09-27 6.05.PD

Parashikimi i motit për 27 tetorin 2022

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 16°, në Sofje – 12°. Në të gjithë vendin do të mbajë vranësira me reshje shiu në shumë vende më intensive pasdite dhe në mbrëmje. Në 14 zona ka paralajmërim për erë të fortë. Temperaturat..

botuar më 22-09-26 8.25.MD

Bullgaria dhe Rumania do të ndërtojnë një urë të tretë mbi lumin Danub

Bullgaria dhe Rumania ranë dakord për një urë të tretë mbi lumin Danub. Objekti infrastrukturor do të ndërtohet në afërsi të Ruses - Giurgiu. Për këtë do të nënshkruhet një marrëveshje mes dy vendeve, për të cilën u dakordësuan zëvendëskryeministrat e të..

botuar më 22-09-26 7.21.MD