Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta mbërrin për një vizitë zyrtare në Bullgari

Foto: arkiv

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, mbërrin në Bullgari për një vizitë dyditore me ftesë të kreut të shtetit Rumen Radev. Të dy do të diskutojnë marrëdhëniet dypalëshe, partneritetin rajonal në Evropën Juglindore dhe integrimin evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Ilir Meta do të pritet me një ceremoni zyrtare përpara Kishës-Monumentit të kryeqytetit “Shën Aleksandër Nevski”.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria mbështet mekanizmin evropian të paqes

Në muajin prill, vendi ynë do të fillojë të marrë fondet evropiane për mbrojtjen e kufirit të jashtëm të BE-së në luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi presidenti Rumen Radev pas samitit në Bruksel. Bullgaria merr pjesë dhe..

botuar më 23-03-24 7.42.MD

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

botuar më 23-03-24 6.32.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në..

botuar më 23-03-24 5.15.MD