Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grigor Dimitrov u kualifikua në raundin e dytë të turneut të tenisit në Madrid

Grigor Dimitrov
Foto: EPA/BGNES

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov u kualifikua në raundin e dytë të turneut Masters në Madrid, pasi mundi Maxime Cressy nga SHBA - 6:2, 7:6 (4). Dimitrovit iu deshën një orë e 26 minuta për të mposhtur të 64-tin në renditjen botërore, i cili kaloi kualifikueset në kryeqytetin spanjoll. Kështu, bullgari u hakmor për humbjen e tij nga Cressy në turneun e Melburnit në janar.

Në raundin e dytë më 4 maj, Dimitrov do të luajë me argjentinasin Diego Schwartzman.

Në dy paraqitjet e fundit në kryeqytetin spanjoll, Dimitrov u eliminua në raundin e parë. Në karrierën e tij në 8 pjesëmarrjet e mëparshme në Madrid, bullgari ka arritur vetëm një herë në çerekfinale në vitin 2015.

Më shumë nga rubrika

Gabriella dhe Stefani Stoevi

Motrat Stoevi e nisën me fitore në Turneun e Badmintot në Kuala Lumpur

Tri herë kampionet e Evropës Gabriella Stoeva dhe Stefani Stoeva nisën me fitore në dyshe për femra në Turneun e Badmintonit "World Tour Super 500" në Kuala Lumpur (Malajzi). Bullgaret u renditën në vendin e tetë në skemën fituan kundër Pooja Dandu..

botuar më 22-07-05 6.18.MD

Bullgaret mposhtën Poloninë dhe mbeten në Ligën e Kombeve të Volejbollit

Kombëtarja e volejbollit për femra mbetet në Ligën e Kombeve - VNL edhe në vitin 2023. Kjo ndodhi pas fitores ndaj Polonisë me rezultat 3:1 në Sofje. Kjo ishte ndeshja e fundit për bullgaret në fazën grupore të Ligës. Të udhëhequra nga trajneri Lorenzo..

botuar më 22-07-04 12.11.MD
Aleksandër Nikollov (në të djathtë)

Një bullgar është volejbollisti numër 1 në kampionatin e kolegjeve amerikane

Ylli në ngritje i volejbollit bullgar Aleksandër Nikollov u zgjodh lojtari më i mirë i kampionatit të kolegjeve amerikane - NCAA për sezonin 2021/2022. Lajmin e njoftoi në Facebook Ambasada e SHBA-së në Sofje. “Përgëzojmë Aleks Nikolovin nga..

botuar më 22-06-30 2.14.MD