Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mosmarrëveshje për estetikën e një shfaqjeje kundër luftës në Sofje

Foto: arkiv

Skulptura “Klithma e Nënës Ukrainase” u ngrit në Kopshtin e Princit në Sofje përball Monumentit të diskutueshëm të Ushtrisë Sovjetike. Në këtë aktivitet erdhën intelektualë, krijues dhe qytetarë.

Skulptura shkaktoi reagime të ashpra në rrjetet sociale. Edhe mbështetësit e Ukrainës komentuan negativisht për estetikën e figurës. Por fansat e veprës, e cila bie në kontrast të fortë me frymën e realizmit socialist në të cilin është i krijuar Monumenti i Ushtrisë Sovjetike, e krahasojnë imazhin me veprën “Britma” të piktorit ekspresionist Edvard Munk dhe “Gernika” të Pikaso.

“Pres reagime pozitive dhe negative. Ajo nuk është e bukur, por edhe e vërteta nuk është”, komentoi për BTA skulptori Nedellço Kostadinov.

“Thirrja e nënës ukrainase” qëndroi në piedestal për më pak se dy orë.


Më shumë nga rubrika

Në pritje të protestave në të gjithë vendin

Paqëndrueshmëria ekonomike e diktuar nga lufta në Ukrainë dhe rritja e çmimeve të energjisë po krijojnë një ndjenjë turbulence dhe frikë për të ardhmen si tek sipërmarrësit ashtu edhe tek qytetarët bullgarë. Që nga fillimi i këtij procesi,..

botuar më 22-05-17 2.28.MD
Katedralja

A do të bëhet Kryepeshkopata e Ohrit një mollë sherri për Ortodoksinë?

Patriarku Ekumenik Bartolomeu së fundmi njohu Kishën Ortodokse Maqedonase, por me emrin Kryepeshkopatë e Ohrit.  Kështu, Kisha Maqedonase, e cila u shkëput nga Kisha Ortodokse Serbe në vitin 1967, nuk është më skizmatike dhe sakramentet e..

botuar më 22-05-17 7.15.PD

Maria, bullgare etnike nga Çushmelij: Jeta është ndalur për ne

Lufta është një gjë e keqe. Ajo lë pas qytete të rrënuara, fate njerëzore të ngatërruara dhe shumë pikëllim. Konflikti në Ukrainë, i cili megjithëqë po ziente prej kohësh na befasoi. Me gjakun e viktimave të pafajshme provokoi një valë simpatie dhe..

botuar më 22-05-16 1.53.MD