Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BE do të diskutojë sërish embargon e naftës kundër Rusisë

Foto: arkiv

Në Berlin, ministrat e jashtëm të NATO-s premtuan që Pakti të vazhdojë ta furnizojë Ukrainën me armë derisa të zmbrapset agresioni rus.

Ministrat e jashtëm të BE-së do të diskutojnë në Bruksel më 16 maj paketën е gjashtë të sanksioneve kundër Rusisë, ku propozohet ndalimi i naftës, paketë kjo që kundërshtohet nga një sërë shtetesh anëtarë

Komisioni Evropian ka përditësuar udhëzimet e tij për kompanitë në Evropë se si të vazhdojnë të paguajnë për gazin rus në dollarë dhe euro pa i shkelur sanksionet, raportoi Bloomberg.

Shtetet e Bashkuara tashmë kanë devijuar vëllime të konsiderueshme të gazit të tyre natyror të lëngshëm për në Evropë dhe janë angazhuar për të vazhduar këto dërgesa deri në fund të vitit, tha në Berlin Sekretari i Shtetit Antony Blinken.

Dy cisternat amerikane të gazit të lëngshëm, për të cilat u ra dakord, do të mbërrijnë më 8 dhe 23 qershor. Arsyeja e vetme se pse nuk e shpallim se cili është furnizuesi është se çmimi i ofruar është shumë më i ulët se çmimi i tregut për BE-në, tha Kryeministri Kirill Petkov dhe premtoi se çmimi i gazit natyror amerikan do të jetë i barabartë me atë të Gazpromit.

Më shumë nga rubrika

Pushtetarët duan të ndryshojnë së pari ligjin e komisionit antimafia

Këshilli i koalicionit të pushtetarëve nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”, “Bullgaria Demokratike” dhe BSP miratoi programin e projekt-kabinetit të Asen Vasilev. Përbërja personale dhe struktura e qeverisë, e cila duhet t’i propozohet presidentit më..

botuar më 22-07-07 9.46.PD

Pacientët e regjistruar me Covid ranë nën 27 000

643 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u ulën me 223 në krahasim me një ditë më parë. Mbi 59.7 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 16 për qind e 3997 testeve të kryera ishin..

botuar më 22-07-07 9.35.PD

Ofensiva ruse në Ukrainë po ngadalësohet

Raketa ruse goditën Universitetin Pedagogjik në Harkov, njoftoi Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski. Një video e xhiruar nga rusët dhe e ngarkuar në faqen e Agjencisë së Lajmeve UNIAN tregon se si kur raketat u hodhën në Harkov nga Belgorod, disa..

botuar më 22-07-07 9.22.PD