Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një kastor është filmuar në ujërat bullgare të lumit Danub

Foto: dunavmost.com

Peshkatarët filmuan një kastor në lumin Danub pranë fshatit Dollni Vadin, transmetoi Radio Vidin i BNR-së. Shfaqja e tij në pjesën bullgare të lumit është kurioze, sepse sipas biologëve, speciet janë zhdukur prej kohësh nga Bullgaria. Në vitin 2020, u njoftua se është parë një kastor në një zonë të mbrojtur në veri të Bullgarisë.

Nuk dihet saktësisht se kur janë zhdukur kastorët në Bullgari. Informacion për habitatin e tij të fundit na japin mbetjet skeletore nga periudha para vitit 1850. Vitet e fundit kastorët evropianë janë zhvendosur në Rumani dhe ka të ngjarë që kafsha të ketë ardhur nga bregu verior i lumit.

Më shumë nga rubrika

Plazhi Korall

Gjiri Korall dhe lumi Llom tani janë zona të mbrojtura

Ekonomisti Borisllav Sandov e shpalli Gjirin Korall zonë të mbrojtur. Ndalohet hyrja e mjeteve lundruese me motor, me përjashtim të anijeve të peshkimit nga data 1 tetor deri më 1 mars. Ndalohet akuakultura dhe përdorimi i tratave dhe dragave...

botuar më 22-07-07 11.36.PD

E shkuara e Apolonisë antike merr jetë në kompleksin arkeologjik “Mesarite“

Në të kaluarën në zonën “Mesarite” pranë qytetit të sotëm bregdetar bullgar Sozopoll, shtrihej territori periferik i kolonisë së lashtë greke Apolonia Pontijska. Në këtë vend janë zbuluar gjurmë të godinave, pajisje të ndryshme për varreza, vatra..

botuar më 22-07-05 2.35.MD

Turqit po tregojnë interes për bregun bullgar të Detit të Zi

Gjithnjë e më shumë turistë turq duan të vizitojnë Bullgarinë, njoftuan operatorët turistikë turq që vizituan qytetin bregdetar Varna, njoftoi BNT. Posaçërisht për ta u organizua një turne informues me një vizitë në pushimoret për turizmin gjatë gjithë..

botuar më 22-07-04 11.57.PD