Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti kërkoi nga Shtetet e Bashkuara mbështetje për ushtrinë dhe sigurinë bullgare

Foto: BGNES/Presidenca

Presidenti Rumen Radev ngriti çështjen e mbështetjes në kohë për aftësitë mbrojtëse të Bullgarisë në një takim me Ndihmës Sekretaren e Shtetit të SHBA-së për çështjet evropiane dhe euroaziatike Karen Donfried. Lufta e Rusisë kundër Ukrainës po ndryshon rrënjësisht mjedisin e sigurisë dhe kërkon një rishikim të veprimeve brenda BE-së dhe NATO-s, tha Radev në takim, njoftoi Presidenca. Ai kërkoi dorëzimin më të shpejtë të avionëve F-16 të paguara nga Bullgaria.

Lidhur me anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE, Presidenti theksoi se integrimi i Shkupit varet nga respektimi i kritereve të Kopenhagës nga Maqedonia e Veriut dhe eliminimi i diskriminimit ndaj bullgarëve maqedonas.

Kryeministri Kirill Petkov gjithashtu ka folur me Karen Donfried. Të dy kanë diskutuar bashkëpunimin në fushën e sigurisë, përgjigjen e unifikuar të NATO-s ndaj luftës së Rusisë në Ukrainë dhe projektet e përbashkëta në energjetikë, bëri të ditur qeveria.

Më shumë nga rubrika

Toshko Jordanov

ITN do të negociojë një kabinet të ri, por pa kryeministrin aktual dhe ministrin e financave

"Ka një popull të tillë" (ITN)- ish-partner në koalicionin qeverisës, do të marrë pjesë në negociatat për formimin e një kabineti të ri me mandatin е "Po e vazhdojmë ndryshimin" nëse kryeministri Kirill Petkov dhe ministri i financave Asen Vasilev..

botuar më 22-06-30 6.32.MD
Ministri Rashkov

Ministri i brendshëm në dorëheqje: Vendimi për dëbimin e diplomatëve rusë nuk është marrë nga një njeri

Vendimi për dëbimin e 70 diplomatëve rusë nuk është marrë nga një njeri, tha ministri i brendshëm i dorëhequr Bojko Rashkov. Ai shpjegoi se çështja lidhur me numrin e diplomatëve në Ambasadën Ruse është diskutuar si në mbledhjet e Këshillit të..

botuar më 22-06-30 4.57.MD
Presidenti Radev

Presidenti ka mohuar të ketë marrë një raport për spiunazh të diplomatëve rusë

Institucioni presidencial nuk ka marrë një raport nga Agjencia Kombëtare e Sigurisë Kombëtare për dëbimin e 70 diplomatëve dhe zyrtarëve rusë, tha presidenti Rumen Radev në Madrid. Sipas tij, në takimin e mbajtur më 9 qershor të këtij viti...

botuar më 22-06-30 3.54.MD