Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Para 24 majit, Presidenti dorëzoi çmime shtetërore

Presidenti Rumen Radev
Foto: BGNES-arkiv

Presidenti Rumen Radev ndau çmime të larta shtetërore për figurat e kulturës. Tradicionalisht, kjo ndodh para 24 majit - Ditës së Vëllezërve të Shenjtë Kiril dhe Metodi, alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe të letërsisë sllave.

Me Urdhrin “Shenjtorët Kiril dhe Metodi” u dekoruan shkrimtari dhe kryetari i Bashkimit të Shkrimtarëve Bullgarë Bojan Angellov, aktorja Illka Zafirova dhe gazetari dhe botuesi Bozhidar Nikollov.

Artistja e shquar në artin dhe traditat tona popullore Violeta Karapeeva u vlerësua me Urdhrin “Shenjtorët Kiril dhe Metodi ”- shkalla e dytë.

Dirigjenti i madh Borisllav Ivanov u dekorua pas vdekjes me Urdhrin Stara Pllanina - shkalla e parë. Çmimin e pranoi djali i tij Borisllav Ivanov.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 qershorin 2022

Ditën e martë do të jetë me diell. Në Bullgarinë Lindore do të ketë vranësira më të theksuara. Në disa vende do të ketë reshje të shkurtra shiu me bubullima. Temperaturat maksimale do të jenë nga 27 deri në 32 gradë, në Sofje - 27 gradë. Në..

botuar më 22-06-27 8.35.MD
Kirill Petkov

Zgjedhjet do të jenë një referendum nëse duam një Bullgari të së drejtës apo të mafias

“Zgjedhjet e ardhshme do të jenë një referendum se çfarë Bullgarie duam –të së drejtës dhe prosperitetit apo të prapaskenas dhe mafias. Unë e zgjedh të parën dhe do të vazhdoj të luftoj”. Këtë e shkroi Kryeministri Kirill Petkov në faqen e tij në..

botuar më 22-06-27 8.27.MD
Sllavi Trifonov

Lideri i ITN ka paditur kryeministrin e dorëhequr për 50 mijë leva

Lideri i “Ka një popull të tillë” Sllavi Trifonov, partia e të cilit deri vonë ishte partner koalicioni në qeverinë e Kirill Petkovit, ka ngritur padi kundër kryeministrit për dëme jomateriale. Nëse e humbet çështjen, Kirill Petkov duhet t'i paguajë..

botuar më 22-06-27 7.57.MD