Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dorëzuan çmimet “Pitagor”

Foto: mon.bg

8 shkencëtarë morën çmimin “Pitagor” të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës në edicionin e 14-të të konkursit për kontribut në shkencë. Konkurruan 34 shkencëtarë.

Ndër fituesit është prof. Irena Kostova nga Universiteti i Mjekësisë në Sofje, e cila është ndër 10 shkencëtarët më të mirë në botë me kontributin më të madh në zhvillimin e shkencës moderne në Universitetin e Stanfordit.

Çmimi për shkencëtar të afirmuar iu dha Doc. Dr. Javor Miltenov nga Instituti i Gjuhës Bullgare, i cili merret me pasurimin e njohurive për letërsinë mesjetare bullgare.

Kryeministri Kirill Petkov ia dorëzoi çmimin për shkencëtarë të ri doktoreshës Merilin Al Sharif, e cila po punon në bibliotekat virtuale me të dhëna për përbërësit e bimëve aktive kundër koronaviruseve.


Më shumë nga rubrika

Universiteti Shtetëror i Taraklisë

Bullgarët në Moldavi bënë thirrje për ruajtjen e Universitetit Taraklia

Bullgarët në Moldavi u bënë thirrje Presidentëve të Bullgarisë dhe Moldavisë, Rumen Radev dhe Maja Sandu, që të ruajnë Universitetin e Taraklisë. Dokumenti u miratua unanimisht në një mbledhje të jashtëzakonshme të bullgarëve në Moldavi në sallën e..

botuar më 22-07-06 4.41.MD
Prof. Luc Van Gool

INSAIT tërhoqi një shkencëtar të nivelit botëror në Bullgari

Prof. Luc Van Gool, një studiues me famë botërore dhe një nga shkencëtarët më të shquar në fushën e vetë-mësimit makinerik dhe vizionit kompjuterik, i bashkohet ekipit të INSAIT - Instituti për Shkenca Kompjuterike, Inteligjencë Artificiale dhe..

botuar më 22-07-06 2.19.MD
Foto: Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Bullgari

Vera shqiptare – një urë lidhëse mes dy popujve tanë, pse jo?

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Bullgari organizoi në Kopshtin Botanik të Universitetit në Sofje aktivitetin e parë kushtuar degustimit të verërave shqiptare në Bullgari - një mundësi e shkëlqyer për të bashkuar dy popujt tanë. Në këtë..

botuar më 22-07-06 11.18.PD