Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Energjetikës propozon që interkonektori me Greqinë të bëhet një objekt strategjik

Foto: BGNES

Interkonektori i gazit me Greqinë të bëhet pjesë e objekteve strategjike me rëndësi për sigurinë tonë kombëtare – këtë e ka kërkuar Ministria e Energjetikës para Këshillit të Ministrave.

“Objekti është bërë i një rëndësie të madhe për sigurinë kombëtare që nga fillimi i luftës në Ukrainë”, thuhet në deklaratë. Gjithashtu theksohet se pezullimi i mundshëm i furnizimit me gaz nga Rusia kërkon rrugë të sigurta furnizimi. Dokumenti do të vendoset për diskutim publik.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 6 korrikun

Të mërkurën nga mëngjesi mbi Bullgarinë Perëndimore dhe pasdite mbi Bullgarinë Qendrore do të zhvillohen vranësira, do të ketë reshje të shkurtra shiu, bubullima dhe breshër. Në Bullgarinë Lindore do të mbajë mot me diell. Temperaturat do të ulen..

botuar më 22-07-05 8.20.MD

Gjykata hoqi ndalimin e ambientalistëve për nxjerrjen e gazit në Dobriç

Gjykata e Lartë Administrative konfirmoi vendimin e Gjykatës Administrative - Varna nga janari i këtij viti, i cili rrëzoi refuzimin e Inspektoratit Rajonal për Mjedisin dhe Ujërat për të eksploruar dhe për të nxjerrë gaz natyror në territorin e..

botuar më 22-07-05 7.16.MD

Biznesi është i pakënaqur - nuk e di çmimin e gazit për korrikun

Biznesi shprehu pakënaqësi për faktin se ende nuk është bërë e ditur se sa do të kushtojë gazi natyror në Bullgari në korrik. “As Komisioni për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit dhe as “Bullgargaz” nuk kanë publikuar asnjë informacion për këtë çështje”,..

botuar më 22-07-05 5.58.MD